Pięć medali – jeden srebrny i cztery brązowe – zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej – poinformowało w środę MEiN. W związku z pandemią COVID-19 olimpiada przeprowadzona została w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie z 75 krajów.
Srebrny medal zdobył Miłosz Piotr Matraszek z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.
Brązowe medale zdobyli: Emil Kisielewicz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, Antoni Krzysztof Grabowski z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, Antoni Jan Skoczypiec z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i Piotr Krzysztof Borodako z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna (International Physics Olympiad - IPhO 2021), której gospodarzem była Litwa, przeprowadzona była w dniach 19 i 21 lipca. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne zawody odbyły się w formule zdalnej; polscy uczniowie rozwiązywali zadania na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Cały przebieg zawodów był nadzorowany przez organizatorów za pomocą kamer podłączonych do internetu.
Pierwszego dnia uczestnicy rozwiązywali dwa zadania doświadczalne. Dotyczyły one zagadnień elektrycznych i elektronicznych. Zadania wymagały biegłego operowania prawami fizycznymi, sprawności manualnej oraz umiejętności obsługi danych w formie numerycznej. Drugiego dnia zawodów uczestnicy mieli do rozwiązania trzy zadania teoretyczne. Dotyczyły one mechaniki i termodynamiki w kontekście geofizycznym, elektrodynamiki w zastosowaniu do mikroskopów elektronowych oraz tak zwanej fizyki współczesnej, czyli elementów fizyki kwantowej.
Polscy reprezentanci przed międzynarodowymi zawodami wzięli udział w obozie przygotowawczym. W pierwszym tygodniu uczniowie poznawali różne elementy pracy doświadczalnej. W drugim uczestniczyli w zdalnych zajęciach dotyczących zagadnień fizycznych, które są wymagane na IPhO, a nie zostały ujęte w polskiej podstawie programowej. Zajęcia prowadzili członkowie Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej oraz pracownicy naukowi Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/