W ambasadzie RP w Pradze pierwszoklasiści z polskiej szkoły w Pradze odśpiewali w Święto Niepodległości hymn Polski. W sobotę odbyło się pasowanie na ucznia grupy 26 dziewczynek i chłopców. Ich nauczycielka Izabela Gojko mówi PAP, że dzieci są bardzo chętne, żeby uczyć się o Polsce.
Gojko stwierdziła, że dzieci są bardzo ciekawe, co kryje się za takimi terminami, jak flaga czy hymn. „Ciężko nad tym pracują także rodzice, którzy byli pomocni w przygotowaniu do dzisiejszego występu. Dzieci były bardzo podekscytowane. Są bardzo chętne, by uczyć się o Polsce” - powiedziała.
Szkoła im. Św. Jadwigi różni się od szkół polskich działających na Zaolziu, ponieważ podlega bezpośrednio państwu polskiemu – wyjaśniła w rozmowie z PAP p.o. dyrektora Anna Pokrupova-Lulla. Powiedziała, że nauka odbywa się w systemie popołudniowym. Uczniowie, których jest prawie 200, w ciągu dnia chodzą do szkół czeskich lub międzynarodowych.
„W ciągu ostatnich lat ta liczba dzieci się zwiększa, co nas bardzo cieszy” – powiedziała. Zwróciła uwagę, że mniej więcej połowa dzieci, są to dzieci Polaków, którzy przyjechali do Pragi, pracują w ambasadzie lub konsulacie lub na różnych kontraktach i po kilku latach odjeżdżają. „Trzon naszej szkoły stanowią dzieci z rodzin polsko-czeskich i na nie możemy liczyć, że zostają z nami do końca nauczania”.
Od trzeciej klasy szkoły podstawowej uczy się Hubert, który we wrześniu rozpoczął naukę w klasie maturalnej. Powiedział, że trudno jest godzić naukę w szkołach czeskich lub międzynarodowych w Pradze. Na kontynuowanie nauki w liceum decyduje się mniej osób, niż w szkole podstawowej. „Zdecydowała chęć, żeby być Polakiem, dobrze mówić po polsku, dalej kształtować siebie pod względem polskim” – powiedział PAP.
Dla konsula RP w Pradze Piotra Leszczyńskiego świętowanie Niepodległej w Czechach jest nowym doświadczeniem. Poprzednio pracował na placówkach, gdzie było zdecydowanie mniej rodaków. „Praska specyfika jest szczególna. Mamy dużo polskich dzieci, na miejscu jest polski ośrodek kształcenia. To dla mnie szczególne wydarzenie widzieć tak wiele młodych osób, które są zainteresowane Polską i kultywują tradycję” – powiedział Leszczyński.
Wspólne obchody Święta Niepodległości przyrównano w polskich szkołach na Zaolziu. Śpiewano Hymn narodowy i pieśni patriotyczne.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ mal/