Politechnika Opolska rozbudowuje Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich. Wartość całego projektu to 8,5 mln zł, z czego 6,3 mln zł stanowić będą dotacje unijne.
Jak poinformowało biuro prasowe opolskiego urzędu marszałkowskiego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd przekaże Politechnice Opolskiej wsparcie w wysokości 6,3 mln złotych na budowę nowoczesnego Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich.
Nowa jednostka badawczo-naukowa uczelni będzie prowadziła badania zarówno pod kątem naukowo-dydaktycznym, jak i na potrzeby przemysłu. W tym tym celu zakupione zostaną m.in. komory starzeniowe i mikroskopy pozwalające na badanie zużycia różnego rodzaju materiałow w kontrolowanych warunkach. Szczególną uwagę naukowcy chcą poświęcić technologiom materiałów lekkich wykrzystywanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym.
Anna Król z Centrum Zaawansowanych Technologii Lekkich podkreśla, że to wymóg współczesnych trendów związanych z ochroną środowiska.
"Przemysł obecnie jest nastawiony na materiały hybrydowe i kompozytowe. W jednym produkcie mamy połączenie tworzyw sztucznych, metali, włókien. Musimy poznać, jak wpływają one na nasze środowisko. W centrum będziemy poznawać ich właściwości" - wyjaśnia Król.
Według planów uczelni, skompletowanie wyposażenia i rozbudowa laboratoriów uczelni będzie trwało maksymalnie dwa lata. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ itm