Dedykowany głównie dzieciom przewodnik pt. „Tajemnice gdańskich uliczek” oferuje bezpłatnie Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Książka zawiera propozycje dziewięciu spacerów po wybranych historycznych zakątkach miasta, w tym Głównym, Starym i Dolnym Mieście.
„Książka przygotowana została z myślą o dzieciach, które ukończyły 10. rok życia. Napisano ją przystępnym językiem, w treści wyjaśniono trudniejsze historyczne pojęcia i dodano zagadki, zdjęcia oraz inne elementy, które mają sprawić, że publikacja jest przyjazna młodym miłośnikom historii Gdańska” – powiedziała PAP Anna Urbańczyk z gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej (IKM).
Dodała, że z informacji, jakie przekazały Instytutowi osoby, które już skorzystały z przewodnika, wynika, iż jest on także ciekawą lekturą dla dorosłych zainteresowanych historią miasta.
W książce znaleźć można propozycje dziewięciu historycznych spacerów. Trasa każdej wycieczki opisana jest w osobnym rozdziale zawierającym mapkę, omówienie najważniejszych obiektów, aktualne fotografie wybranych zabytków, a także ciekawostki dotyczące przedstawianych miejsc i osób z nimi związanych. Na końcu każdego rozdziału umieszczono też quiz złożony z pytań związanych z tematem danego spaceru.
Trasy wycieczek prowadzą ich uczestników przez Główne i Stare Miasto, w tym Zamczysko i Osiek, Dolne Miasto, Stare Przedmieście ale też Wrzeszcz i Nowy Port. W trakcie spacerów, dzięki książkowemu przewodnikowi, można poznać wiele szczegółów związanych z najbardziej znanymi gdańskimi zakątkami i obiektami zlokalizowanymi w historycznym centrum Gdańska, w tym ulicą Mariacką, Kaplicą Królewską czy Kościołem św. Jana. Przewodnik proponuje też odwiedzenie miejsc mniej znanych, jak choćby Żabi Kruk, Zaułek Ormiański, Małą Zbrojownię czy Dom Dobroczynności.
Książka ukazała się w dwutysięcznym nakładzie. Jego część trafiła do gdańskich szkół i bibliotek. Pozostałe egzemplarze można bezpłatnie odebrać w Instytucie Kultury Miejskiej mającym swoją siedzibę przy ul. Długi Targ 39/40.
Książka będzie dostępna nawet po wyczerpaniu papierowego nakładu, bo IKM zamieścił na swojej stronie internetowej elektroniczną wersję publikacji. Można ją znaleźć pod adresem www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl/ksiazka.
Publikacja jest częścią projektu „Gdańskie miniatury" prowadzonego przez IKM od dziewięciu lat. Cykl pozwala zainteresowanym historią Gdańska uczniom i innym mieszkańcom poznawać ciekawe miejsca i postaci związane z miastem. Każdego roku organizatorzy proponują uczestnikom zestaw spacerów przygotowanych z pomocą innego tematycznego klucza.
W ubiegłych latach tematami przewodnimi były m.in. architektura, miejscowe legendy, kościoły i szpitale, wielkie kobiety Pomorza, bitwy i walki rozgrywane na terenie miasta, czy różne kultury obecne w Gdańsku na przestrzeni wieków.
Po każdym z cyklów na stronie internetowej projektu (www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl) zamieszczane są scenariusze spacerów, mapy i opisy przechadzek. Korzystając z nich, w każdej chwili można zorganizować własny spacer szlakami przygotowanymi w ubiegłych latach.
Trzem ostatnim edycjom cyklu towarzyszyło wydanie bezpłatnych papierowych przewodników. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu przez IKM z gdańskiego samorządu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poza udostępnionym właśnie przez Instytut przewodnikiem pt. „Tajemnice gdańskich uliczek”, w papierowej wersji wydano także książki pt. „Szlakiem kościołów, szpitali i przytułków dawnego Gdańska” oraz „Style architektoniczne”. (PAP)
autor: Anna Kisicka
edytor: Agata Zbieg
aks/ agz/