Powstał nowy wirtualny szlak literacki po Małopolsce, tym razem poświęcony pisarzom obcojęzycznym, którzy odwiedzili ten region, lub pisali o nim. To kolejna trasa, jaką uruchomił portal readingmalopolska.
Opisy do szlaku stworzyła Ewa Zamorska-Przyłuska, historyk sztuki i autorka „Przewodnika literackiego po Krakowie i województwie małopolskim” (2010).
„Ten szlak jest próbą wyłuskania najciekawszych informacji o literackim Krakowie. To kalejdoskop najbardziej znanych zagranicznych pisarzy, którzy byli w naszym mieście lub o nim pisali” - powiedziała PAP autorka.
Na portalu można poczytać o związkach z Małopolską takich literatów jak m.in. Honoriusz Balzac, Joseph Conrad, Ferenc Molnar, Jarosław Haszek, Gabriel Garcia Marquez, Eduardo Mendoza, Jonathan Carroll.
Internauci dowiedzą się np. że Conrad mieszkał z rodziną w Hotelu Grand przy ul. Sławkowskiej, bywał w Bibliotece Jagiellońskiej, odwiedził znanego hodowcę roślin i dyplomatę Konstantego Buszczyńskiego w Górce Narodowej koło Krakowa, wybrał się też w podróż koleją do Zakopanego. Z kolei młody Haszek wędrując przez monarchię Habsburgów został zatrzymany, za włóczęgostwo, w areszcie miejskim Pod Telegrafem przy ul. Kanoniczej.
Jak powiedziała autorka, mapa literacka naszego kraju jest różnorodna, każdy region ma swoją specyfikę. „Małopolska wyróżnia się z dwóch powodów. Po pierwsze ze względów historyczno-kulturowych - przez wieki była, w tym zwłaszcza Kraków, atrakcyjna dla artystów ze względu na rangę rozgrywających się tu wydarzeń. Po drugie, w przypadku Krakowa można mówić o tzw. duchu miejsca, genius loci, współtworzonym przez jego architekturę. Pisarzy przyciągała i wciąż przyciąga wyjątkowa aura miasta” - wyjaśniła Zamorska-Przyłuska.
Jej zdaniem Kraków mógłby pełnić rolę literackiego miasta jeszcze aktywniej, gdyby któryś z pisarzy światowej sławy umieścił tutaj akcję swojej powieści. „Umberto Eco wybrał na scenerię jednej z książek - +Cmentarz w Pradze+ - stolicę Czech. Byłoby fantastycznie, gdyby ktoś tego formatu i o porównywalnej renomie ulokował swoich bohaterów w stolicy Małopolski. Na to czekamy, o tym marzymy” - powiedziała Zamorska-Przyłuska.
Uruchomiony w tym tygodniu szlak śladami pisarzy obcojęzycznych pn. Goście w Małopolsce jest jedną z literackich tras readingmalopolska.pl. Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które tworzy portal, zapowiedziała, że w każdy kolejny poniedziałek portal będzie uruchamiał nowy szlak. „W przyszłym tygodniu swoją premierę będzie miał Szlak Jerzego Pilcha, następnie Szlak Bohaterów Literackich i kolejno: Szlak Tischnera i Małopolski Szlak Awangardy" - powiedziała.
Readingmalopolska.pl to multimedialny i interaktywny literacki portal uruchomiony w październiku 2012 r. Oferuje on m.in. prezentacje małopolskich miejscowości, z którymi związani byli literaci. Witryna internetowa ma również zakładki tematyczne poświęcone np. literaturze kryminalnej, żydowskiej czy reportażowi.
Portal powstał w ramach programu pn. Reading Małopolska. Literacka Małopolska. Celem projektu, dofinansowanego przez Unię Europejską, jest organizacja wydarzeń promujących literacki potencjał Małopolski i Krakowa.
W październiku ubiegłego roku, po ponad trzech latach starań, Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Dołączył do grona sześciu innych uhonorowanych w ten sposób miast: Edynburga (Wielka Brytania), Melbourne (Australia), Iowa City (miasto na wschodzie stanu Iowa w USA), Dublina (Irlandia), Reykjaviku (Islandia) i Norwich (Wielka Brytania). (PAP)
bko/ ls/