Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosi w niedzielę w Drohiczynie dokładne lokalizacje, w których powstanie kilkanaście kolejnych Małych Centrów Nauki SOWA - Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Inicjatywa zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach.
Małe Centra Nauki SOWA – Stefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik (CNK)- to mini centra nauki, uruchamiane przy istniejących już instytucjach kultury, m.in. bibliotekach, muzeach czy domach kultury. Celem projektu jest wzbogacenie lokalnych społeczności nowymi środowiskami edukacyjnymi, które wpłyną w istotny sposób na rozwinięcie środowiska uczenia się dzieci i młodzieży oraz zwiększą zasoby kształtujące ich kapitał naukowy.
W ramach przedsięwzięcia - jak podało MEiN - w latach 2021-2025 powstanie 50 placówek obejmujących przestrzeń samodzielnego eksperymentowania z wykorzystaniem interaktywnych eksponatów oraz przestrzeń warsztatową (Majsternię), w której można podejmować wyzwania konstruktorskie.
W niedzielę, w Drohiczynie, w woj. podlaskim, podczas eventu prasowego, który rozpocznie się o 11.30, MEiN ogłosi dokładne lokalizacje kolejnych kilkunastu placówek. Pod koniec września br. resort podawał, że ma ich powstać 18.
Każda z placówek - jak wówczas informowano - otrzyma wystawę składającą się z kilkunastu eksponatów umożliwiających samodzielne eksperymentowanie. Wcześniej przeprowadzone będą: wizja lokalna, próby montażowe, testy technologiczne i szkolenia dla pracowników pionu technicznego oraz merytorycznego. W naborze prowadzonym przez CNK, który trwał do 3 października br., mogły uczestniczyć instytucje naukowo-oświatowe, np. domy kultury, biblioteki, mediateki czy muzea.
Każda z instytucji - jak dodano - zobowiązuje się też do przyjęcia Strefy SOWA na pięć lat.
CNK poinformowało, że 6 października br. zakończono prace wspólnej komisji Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik związane z formalną i merytoryczną oceną wniosków w ramach inicjatywy finansowanej przez Ministra Edukacji i Nauki, a 10 października rekomendacje komisji zostały złożone na ręce szefa resortu.
"Zgodnie z ust. VI Ogłoszenia o dodatkowym naborze ostateczną decyzję o wskazaniu konkretnych lokalizacji podejmie minister, wybierając spośród rekomendacji przedstawionych przez Komisję" - poinformowało MEiN.
2 marca 2021 r. Minister Edukacji i Nauki podpisał umowę z Centrum Nauki Kopernik, w ramach której powstaną Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Centrum Nauki Kopernik - jak przekazano na stronie ministerstwa - od lat promuje ideę uczenia się przez samodzielne eksperymentowanie. "Ta metoda pozwala nie tylko poszerzać wiedzę, ale także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości" - podkreślono.
Według danych podawanych przez resort edukacji we wrześniu br., utworzono 25 placówek (Bolesławiec, Brzesko, Drohiczyn, Gniezno, Jarocin, Jaworzno, Konin, Łomża, Malbork, Nysa, Ostrowiec Świętokrzyski, Piaseczno, Piotrków Trybunalski, Pruszków, Racibórz, Rawicz, Rybnik, Starachowice, Staszów, Suwałki, Świdwin, Wałbrzych, Wieleń, Witnica, Wodzisław Śląski, Zawiercie). Odwiedziło je ponad 200 tys. osób.
Autorka: Paulina Kurek
pak/ mir/