Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. UAM dr hab. Andrzej Gulczyński został uhonorowany w poniedziałek odznaką „za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Podczas spotkania wręczono także nagrody laureatom konkursu na najlepszą pracę o Wielkopolsce.
Jak poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, laureat odznaki honorowej „za zasługi dla województwa wielkopolskiego” prof. Andrzej Gulczyński - obecny prezes PTPN - pracuje w Katedrze Prawa Rzymskiego i Historii Prawa Sądowego Wydziału Prawa i Administracji UAM. Od 2016 r. pełni funkcję pełnomocnika Rektora UAM ds. Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
„Jego aktywność badawcza koncentruje się na prawie osobowym w XIX w. i XX w., archeologii prawnej i historii ustroju Polski w okresie międzywojennym. Andrzej Gulczyński jest autorem ponad 40 publikacji, w tym dwóch monografii i wyboru źródeł do ćwiczeń. Prowadzi wykład monograficzny z zakresu archeologii prawnej, ikonografii prawnej oraz europejskiej kultury prawnej” – podano.
Podkreślono, że prof. Gulczyński jest również inicjatorem i realizatorem oryginalnych przedsięwzięć związanych z dziedzictwem i tożsamością Wielkopolski, a także promotorem koncepcji Centrum Dziedzictwa Wielkopolski, zakładającej integrację wielkopolskiego środowiska naukowców i regionalistów, oraz działania na rzecz popularyzacji badań regionalnych nad Wielkopolską.
Podczas poniedziałkowej uroczystości prof. Andrzej Gulczyński oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wręczyli także nagrody laureatom i dyplomy nominantom konkursu o nagrodę PTPN za najlepszą pracę o Wielkopolsce.
Począwszy od 2018 roku, marszałek województwa wielkopolskiego, który jest fundatorem głównych nagród pieniężnych, i prof. A. Gulczyński organizują wspólnie konkurs, wspierany także finansowo m.in. przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Jego celem jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Wielkopolską, oraz propagowanie czytelnictwa i popularyzacja wiedzy o regionie.
Nagrodę główną w kategorii prac naukowych zdobył w tym roku Artur Jazdon za książkę „Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu 1919-2018. Zasoby. Działania. Ludzie” (Poznań 2019), zaś Wojciech Musiał, Monika Romanowska-Pietrzak i Mariusz Sołtysiak – taką samą nagrodę w kategorii prac popularnonaukowych i beletrystycznych za publikację „Granatowy porządek. Policja Państwowa w powiecie szamotulskim 1919-1939” (Szamotuły 2019). (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ dki/