Inne

18.06.2018

Rozstrzygnięto konkurs na temat Katynia, Smoleńska i obławy augustowskiej

Zbrodnię katyńską, katastrofę smoleńską i obławę augustowską opisywali uczniowie podlaskich szkół w konkursie pt. "By czas nie zaćmił i niepamięć". W ocenie organizatorów, głównym celem było kształtowanie świadomości historycznej i narodowej młodzieży.

W poniedziałek rozstrzygnięto szóstą edycję konkursu historyczno-literackiego "By czas nie zaćmił i niepamięć", skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 60 uczniów z województwa podlaskiego opisało, jak w ich oczach wygląda tragedia Katynia, Smoleńska oraz obława augustowska w lipcu 1945 r., która uważana jest przez historyków za największy mord dokonany na Polakach po II wojnie światowej.

Wyróżnienia i nagrody w każdej z kategorii wiekowych wręczono 20 uczniom - uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.

"Zebranie wspomnień, dowodów, opisanie tego ma ogromne znaczenie, zarówno dla krzewienia wiedzy, jak też dla krzewienia postaw młodych ludzi" - powiedziała wicekurator oświaty Bożena Dzitkowska, podsumowując wyniki konkursu.

Jedną z laureatek jest 16-letnia Iwona Pichalska z Gimnazjum im. Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach. Napisała esej na temat obławy augustowskiej. "Dużo wiem o tym, mamy Izbę Pamięci w szkole na temat obławy, niedługo mamy święto naszej szkoły. To jest naprawdę mi bliskie" - uzasadniła powody dla których przystąpiła do konkursu.

"Zginęło tam bardzo wiele ludzi niesłusznie i w ten sposób chciałem poszerzyć swoją wiedzę na temat historii Polski" - powiedział 15-letni Konrad Wądołowski ze szkoły im Jana Pawła II w Kleosinie, który napisał esej na temat tragedii katyńskiej.

"Konkurs ma uczyć poszukiwania prawdy o najnowszej historii Polski" - podkreślił, gratulując uczestnikom, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Dodał, że pomysł konkursu zrodził się z jego rozmów z młodzieżą. Powiedział, że sam był nauczycielem i wie, że od edukacji młodych ludzi "zależy najwięcej". Dziękując uczestnikom za udział w konkursie przytoczył słowa jednej z uczennic, która powiedziała, że "ten konkurs ma sens, ponieważ zanim wzięła w nim udział, to nic nie wiedziała o obławie augustowskiej".

Przy tej okazji Zieliński przypomniał niedzielne uroczystości z 17 czerwca w Suwałkach, gdzie został odsłonięty pomnik w hołdzie ofiarom obławy augustowskiej. W lipcu mija 73. rocznica sowieckiej zbrodni na Polakach.

"Dzięki odsłonięciu pierwszego i jedynego pomnika ofiar obławy augustowskiej będziemy mogli powiedzieć, że ten znak utrwali pamięć o obławie, i że już nigdy ona ze zbiorowej pamięci Polaków nie zniknie, a będzie coraz mocniejsza" - powiedział Zieliński.

Organizatorem konkursu "By czas nie zaćmił niepamięć" jest wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. Partnerem wydarzenia jest Kuratorium Oświaty w Białymstoku, które włączyło to wydarzenie w kalendarz obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Prace oceniała komisja złożona z naukowców i nauczycieli. Pod uwagę brano m.in. walory historyczno-naukowe, oryginalne podejście do tematu czy dociekliwość autorów. Laureaci w nagrodę otrzymali książki oraz zaproszenia do zwiedzania Sejmu i Senatu RP. W dotychczasowych edycjach konkursu udział wzięło blisko 400 uczniów z podlaskich szkół.(PAP)

autorka: Małgorzata Półtorak

mpt/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL