Ok. 500 propozycji popularnonaukowych czeka na uczestników 2. Śląskiego Festiwalu Nauki, który w czwartek rusza w Katowicach. Podczas trzydniowego wydarzenia zaplanowano m.in. pokaz garażowych wynalazków oraz bicie rekordu w grze na petafonie.
Śląski Festiwal Nauki to największe wydarzenia popularnonaukowe w regionie, organizowane przez kilka uczelni i miasto Katowice. Głównym przesłaniem imprezy jest przekonanie zwiedzających, że nawet skomplikowane badania laboratoryjne da się wytłumaczyć w zrozumiały dla przeciętnego słuchacza sposób, oraz że nauką można się nawet bawić.
Festiwal rozpocznie się w czwartek w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego. Tam – w ramach wydarzeń pod nazwą "Science on Stage" (z ang. nauka na scenie) rano prezentować się będą młodzieżowe teatry naukowe, potem zaplanowano debatę z udziałem naukowców pt. "Czy nauka może nas uratować?", a wieczorem spektakl muzyczny "Obertaniec-Oberwaniec" w wykonaniu Studenckiego Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" z Uniwersytetu Śląskiego.
W kolejne dwa dni – 1 i 2 grudnia – impreza przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Jak podał Uniwersytet Śląski, na odwiedzających czeka w sumie ok. 500 propozycji popularnonaukowych - to o 200 więcej niż poprzednim razem.
Organizatorzy zaplanowali m.in. wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, eksperymenty, konkursy z zakresu nauk: humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, artystycznych, ścisłych, technicznych i medycznych. Odbędą się spotkania np. z programowania i robotyki dla młodzieży, budowania rakiet, wykłady nt. zagrożenia terrorystycznego w Europie, zawiłości polszczyzny, dziennikarstwa radiowego, czy warsztaty z tańców śląskich.
Tegoroczną nowością jest Przegląd Garażowych Wynalazków - Off Science. W ramach tej inicjatywy będzie można obejrzeć kilkanaście takich wynalazków, które powstały nie w profesjonalnych laboratoriach, ale w domowych warunkach, stworzone przez pasjonatów.
Planowane jest też bicie rekordu w grze na petafonie, czyli na instrumencie perkusyjnym zbudowanym z plastikowych butelek wypełnionych sprężonym powietrzem. Chętni będą mieli za zadanie zagrać określoną melodię; każda osoba wyposażona zostanie w jedną, odpowiednio dostrojoną butelkę.
Wśród wydarzeń dodatkowych będzie strefa e-sportu, gdzie m.in. rozgrywane będą turnieje gry Counter Strike: Global Offensive (CS:GO), a także strefa centrów nauki czy strefa dzieci.
Wstęp na festiwal jest wolny, jednak część wydarzeń wymaga wcześniejszej rejestracji.
W założeniu organizatorów każdy dzień z zasady skierowany jest do innych odbiorców: 30 listopada to dzień otwarty dla mieszkańców regionu, 1 grudnia do dzień bardziej dla dzieci i młodzieży szkolnej w zorganizowanych grupach, a 2 grudnia - bardziej dla osób prywatnych, w tym rodzin.
Szczegóły można znaleźć na stronie: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/.
W piątek i sobotę Uniwersytet Śląski zapowiada transmisje z wydarzenia za pośrednictwem telewizji UŚ TV, studenckiego radia Egida oraz w mediach społecznościowych.
2. Śląski Festiwal Nauki organizują: miasto Katowice, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Sztuk Pięknych.
Wśród patronów honorowych imprezy są m.in.: minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prezes Polskiej Akademii Nauk.
Jednym z patronów medialnych jest serwis PAP - Nauka w Polsce.(PAP)
autor: Agnieszka Kliks-Pudlik
akp/ agt/