Ruszyła studencka edycja ogólnopolskiego „Konkursu Papieskiego”. Trzech jego laureatów otrzyma stypendium po 15 tys. euro na roczne interdyscyplinarne studia podyplomowe – JP2 Studies – na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie.
Konkurs organizuje Instytut Tertio Millennio we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja i środowiskiem "Teologii Politycznej". Składa się z trzech etapów i przeznaczony jest dla studentów uczelni wyższych i doktorantów – podano w informacji przekazanej PAP.
Wskazano, że nowa edycja jest "odpowiedzią na zauważalną potrzebę adekwatnego konkursu dla studentów uczelni wyższych, aby i oni mogli wykazać się znajomością nauczania Jana Pawła II". Zwycięzcy będą mogli tę wiedzą pogłębiać na rocznych interdyscyplinarnych studiach podyplomowych – JP2 Studies – na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu +Angelicum+ w Rzymie" – czytamy w komunikacie.
Zaznaczono, że konkurs kształtuje twórcze myślenie i stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. "Jest także zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu katolickiej nauki społecznej" – wskazano.
Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 15 czerwca. W tym czasie studenci i doktoranci mają czas na rejestrację i wypełnienie testu online z wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Składa się on z 30 pytań. W II etapie będzie do napisania esej na temat wskazany przez organizatora. Należy go nadesłać do 16 lipca.
Finał odbędzie się 14 sierpnia w Warszawie i będzie miał kształt obrony pracy.
Główną nagrodą jest stypendium w wysokości 15 tys. euro na roczne interdyscyplinarne studia podyplomowe – JP2 Studies – na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu "Angelicum" w Rzymie dla trzech laureatów. Przewidzianych jest również 10 wyróżnień z nagrodami rzeczowymi.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej studencikonkursjp2.pl i na stronie Instytutu Tertio Millennio na Facebooku.
Instytut Tertio Millennio założył w 1995 r. dominikanin Maciej Zięba, a jego powstanie wiązało się z ogłoszeniem przez Jana Pawła II listu apostolskiego "Tertio millennio adveniente" (1994). W dokumencie tym papież sformułował wezwanie do przygotowania na czas wielkiego jubileuszu roku 2000.
Instytut realizuje rocznie kilka projektów przeznaczonych dla uczniów, studentów i doktorantów, jak: Szkoła Zimowa, Szkoła Wrześniowa (jesienna), Szkoła Letnia (międzynarodowa), Konkurs Papieski, Spotkania w Laskach, Tertion, Dar na 100. Główną misją instytutu jest popularyzowanie treści społecznego nauczania Kościoła, a w szczególności upowszechnianie i komentowanie nauczania Jana Pawła II i dbanie o rozwój świadomości obywatelskiej dzięki pracy formacyjnej z młodymi.
Środowisko "Teologii Politycznej" skupia intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Utworzyło je dwóch filozofów Marek A. Cichocki (wykładowca UW, dyrektor programowy Centrum Europejskiego Natolin) i Dariusz Karłowicz (prezes Fundacji Świętego Mikołaja).
Fundacja Świętego Mikołaja (wydawca "Teologii Politycznej"), od 1998 r. stara się w praktyce realizować etos wynikający z nauczania św. Jana Pawła II. Prowadzi aktywność charytatywną, edukacyjną, naukową, kulturalną i wydawniczą. Działania charytatywne fundacji skupiają się na wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci z niezamożnych rodzin w Polsce i wspieraniu zaangażowanej społecznie młodzieży. Fundacja pomaga także dzieciom z Aleppo i ze wschodu Ukrainy, z przyfrontowego Mariupola. Działalność naukową, kulturalną i wydawniczą prowadzi w ramach "Teologii Politycznej". Fundacja Świętego Mikołaja jest współzałożycielem powołanego w setną rocznicę urodzin papieża na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu "Angelicum" w Rzymie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/