Senat w czwartkowym głosowaniu opowiedział się za odrzuceniem ustawy o utworzeniu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Za odrzuceniem głosowało 51 senatorów, przeciw było 42, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Ustawa trafi teraz ponownie do Sejmu.
Zgodnie z ustawą, zadania Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego mają obejmować: wspieranie kultywowania polskiej tradycji i wartości języka polskiego jako języka ojczystego oraz promocji języka polskiego jako języka ojczystego wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą; wzmacnianie współpracy między Polonią i Polakami zamieszkałymi za granicą a podmiotami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w dziedzinie edukacji i nauki; wspieranie inicjatyw oraz projektów edukacyjnych i naukowych mających na celu pogłębianie znajomości języka polskiego i upowszechnianie języka polskiego jako języka obcego.
Organami instytutu mają być dyrektor i rada instytutu. Dyrektora ma powoływać minister edukacji i nauki po zasięgnięciu opinii ministra spraw zagranicznych i ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W skład rady instytutu – w myśl ustawy – wejdą: jedna osoba powołana przez premiera, jedna osoba powołana przez szefa MSZ, jedna osoba powołana przez szefa MKiDN i nie więcej, niż sześć osób powołanych przez szefa MEiN. Siedzibą instytutu ma być Warszawa.
Powołanie instytutu im. Kolbego krytykuje opozycja. Posłowie i senatorowie m.in. KO podnosili podczas prac parlamentarnych, że ustawa zakłada stworzenie podmiotu, który dubluje zadania istniejących instytucji. Krytykowali m.in. tryb powoływania dyrektora i wybór patrona. (PAP)
ak/ ktl/ mir/