Polska po 1989 roku

12.02.2018

Społecznicy chcą wykorzystać Wikipedię do budowania wizerunku Polski za granicą

Logo Wikipedii Logo Wikipedii

Działacze Instytutu Zmian chcą wykorzystać internetową encyklopedię do budowania wizerunku Polski za granicą; w ramach projektu "Patriot" będą tłumaczyć informacje dot. relacji polsko-żydowskich i publikować je w zagranicznych edycjach Wikipedii.

Projekt "Patriot" to akcja organizowana przez Instytut Zmian, której głównym celem jest tłumaczenie haseł o polskiej historii, zabytkach, kulturze oraz gospodarce i publikowanie ich w zagranicznych edycjach Wikipedii. Zdaniem organizatorów projekt ma popularyzować polską kulturę, przeciwdziałać przekłamaniom historycznym i zwiększać atrakcyjność turystyczną Polski.

Dotychczas, w ramach projektu, w angielskiej edycji internetowej encyklopedii znalazły się tłumaczenia haseł poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Jak wskazywali organizatorzy, inspiracją do ich wyboru było przemówienie, które prezydent USA Donald Trump wygłosił w lipcu ubiegłego roku w Warszawie.

Koordynator akcji Tomasz Gontarz mówił PAP, że głównym celem projektu ma być walka z przekłamaniami historycznymi, w tym z określeniem "polskie obozy zagłady".

"W związku z międzynarodowymi kontrowersjami po przyjęciu noweli ustawy o IPN, chcemy wziąć sprawy we własne ręce i aktywnie włączyć się w obronę wizerunku naszego kraju poprzez przekazywanie prawdy historycznej osobom, które języka polskiego nie znają" – wskazywał.

Dlatego – jak mówił Gontarz – kolejnym etapem projektu będzie przetłumaczenie na inne języki oraz rozbudowywanie istniejących już notek encyklopedycznych poświęconych: rodzinie Ulmów, Irenie Sendlerowej, Janowi Karskiemu, "Żegocie", Antoninie Żabińskiej, a także informacji poświęconych niemieckim represjom wobec Polaków pomagających Żydom.

"Mamy nadzieję, że pozwoli to nam uwrażliwić zagranicznych internautów, że Polacy nie byli współsprawcami Holocaustu, tylko osobami ratującymi w tamtym czasie swoich sąsiadów" - podkreślił Gontarz. "Nie chcemy uprawiać propagandy, tylko rzetelnie informować" – dodał.

Instytut Zmian to think tank założony w 2010 roku; ma on na celu prowadzenie działalności informacyjnej z zakresu szeroko rozumianego prawa, ekonomii oraz zasad funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, upowszechnianie nauki, szerzenie idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i promowanie różnorodnych form aktywności społecznej.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę we wtorek; postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Na początku lutego, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. (PAP)

autor: Aleksandra Rebelińska

reb/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL