Spotkanie opłatkowe połączone z podsumowaniem pierwszego roku działalności szkoły społecznej Polskiej Macierzy Szkolnej odbyło się w czwartek wieczorem w białoruskiej stolicy.
„Mijający rok jest szczególny ze względu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedziała PAP Maryna Repkina, szefowa mińskiego oddziału PMS. Podkreśliła, że wszystkie imprezy organizowane przez tę strukturę były związane z jubileuszem.
Repkina mówiła również o tym, jak ważne jest działanie szkoły społecznej przy PMS, która powstała w styczniu i prowadzi m.in. naukę języka polskiego czy zajęcia metodyczne dla nauczycieli.
Według szefowej mińskiego oddziału PMS działalność szkoły umożliwia nie tylko naukę języka, ale także kontakt z polskością, tradycjami, naukę historii.
W spotkaniu opłatkowym wzięli udział uczniowie szkoły, ich rodzice, nauczyciele i osoby sympatyzujące z Macierzą.
W czasie spotkania śpiewano kolędy i opowiadano o zwyczajach świątecznych, m.in. o tym, jakie potrawy są tradycyjnie na wigilijnym stole i jakie jest ich znaczenie.
Działacze organizacji polskich na Białorusi podkreślają, że święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, który oprócz wymiaru duchowego ma także wymiar tożsamościowy, pozwala odczuć szczególną więź z Polską.
„Spotkania opłatkowe oraz kultywowanie tradycji świątecznych to dla nas forma praktykowania polskości” – mówiła PAP Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB). (Kierowany obecnie przez Andżelikę Borys ZPB od 2005 r. nie jest uznawany przez Mińsk).
Spotkania przedświąteczne i opłatkowe odbywają się w tych dniach w oddziałach PMS i ZPB na całej Białorusi, a także w szkołach prowadzonych przez te organizacje.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ mmp/ mc/