Warsztaty dubbingu „Bawimy się dźwiękiem” przygotowało dla najmłodszych bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Dzieci będą samodzielnie użyczać głosu bajkowym bohaterom, rozpoznawać dźwięki i kreować brzmienie różnorodnych materiałów – podała bielska wytwórnia.
"To propozycja skierowana do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy warsztatów zapoznają się także z rolą dźwięku w filmie. Przedstawione zostaną zagadnienia związane z jego realizacją - rodzaje, sposoby nagrywania, nośniki oraz montaż" – wyjaśnił w piątek rzecznik Studia Piotr Płatek.
Jak powiedział, na warsztatach prowadzący wyjaśnią uczestnikom pojęcia, takie jak postsynchron, taśma magnetyczna, czy ścieżka dźwiękowa. "Dzieci użyczą też głosu bajkowym bohaterom. Będą rozpoznawały dźwięki oraz kreowały brzmienie różnorodnych materiałów" – zaznaczył Płatek.
Operator obrazu z bielskiej wytwórni Roman Baran, który oprowadza wycieczki po Studio, powiedział, że "świat w filmie ilustrowany jest nie tylko obrazem, ale dźwiękiem". "Unaocznimy to podczas warsztatów. Pokażemy, jak tworzy się dźwięk; że można do tego użyć zarówno własnego głosu, jak i jakiegoś przedmiotu. Podczas prezentacji filmu w naszej sali kinowej uczestniczy warsztatów będą symulowali różne dźwięki – szum wiatru, odgłos ptaków, tętent konia" – dodał.
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. W Studio powstały m.in. popularne filmy o przygodach Bolka i Lolka oraz psa Reksia. Z wytwórnią m studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ wj/