Walka o niepodległość 1914-1918

10.11.2017

Święto Niepodległości w Warszawie - lekcje historii, przejażdżka zabytkowym tramwajem 

Warsztaty tworzenia kotylionów, lekcje "żywej" historii, czy przejażdżka historycznym tramwajem - to niektóre atrakcje, jakie przygotowano na Święto Niepodległości w stolicy. W sobotę 11 listopada przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na dwóch stoiskach edukacyjno-informacyjnych w Warszawie będą rozdawane kokardy narodowe ze specjalnymi życzeniami od prezydent stolicy. Pierwsze stoisko będzie czynne w godz. 10-14 przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Do drugiego, w godz. 11-19, władze stolicy zapraszają na plac Zamkowy, gdzie odbędą się warsztaty z tworzenia kotylionów. Tam także będzie można otrzymać gotowe kokardy narodowe.

Jak poinformował Urząd m.st. Warszawy, na placu Zamkowym odbędzie się także lekcja "żywej" historii, którą poprowadzi Grupa Rekonstrukcji Historyczno-Filmowej Bemowo. "Żołnierze w mundurach z różnych epok opowiedzą ciekawostki dotyczące czasów, z których pochodzą ich stroje i broń, a na wszystkich będzie czekała wojskowa grochówka" - napisano.

Pamiątki z wydarzenia zapewni fotobudka, która będzie bezpłatnie wykonywać zdjęcia.

W najbliższy weekend 11-12 listopada na ulice Warszawy wyjedzie też historyczny tramwaj "N" jeżdżący na trasie: Czynszowa – Targowa – al. Solidarności – Wolska – CM. Wolski, w godzinach 10.30 – 15.30.

W wagonach kursujących na linii N honorowane będą wszystkie rodzaje biletów ZTM. W tramwajach pasażerowie spotkają konduktorów - członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, działających na rzecz Tramwajów Warszawskich. Na biletach jednorazowych przesiadkowych (75- i 90-minutowych) oraz czasowych (20-minutowych) będą stawiali pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (dobowego, weekendowego, 30-, 90-dniowego) możliwy będzie po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

autor: Katarzyna Krzykowska (PAP)

ksi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL