MEN udostępniło dyrektorom szkół podstawowych aplikację na portalu Systemu Informacji Oświatowej umożliwiającą złożenie zapotrzebowania lub wniosku na rządowy bezpłatny "Nasz elementarz" do I klasy. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych.
Podręczniki można zamówić korzystając z portalu Systemu Informacji Oświatowej w zakładce "strefa dla zalogowanych" (https://sio.men.gov.pl/dodatki/strefa/. Jak przypomina resort edukacji, ze strefy mogą korzystać wyłącznie osoby posiadające aktualne upoważnienie dostępu do bazy danych SIO oraz aktywny login i hasło.
Z kolei dla szkół, które z niezależnych od siebie przyczyn nie mają dostępu do "strefy", zostaje udostępniona odrębna aplikacja (szczegóły zostały opisane w instrukcji dostępnej na stronie SIO).
Zapotrzebowania lub wnioski powinny być złożone najpóźniej do 30 czerwca. Należy podać w nich dane dotyczące przewidywanej liczby uczniów w klasach I oraz dane dotyczące liczby podręczników, które szkoła chciałaby otrzymać. W aplikacji została zapewniona możliwość edycji i modyfikacji złożonego zapotrzebowania lub wniosku w celu uwzględnienia zmian wynikających np. z zakończenia postępowania rekrutacyjnego.
Na podręczniki dostosowane do potrzeb pierwszoklasistów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego składanie zapotrzebowań lub wniosków będzie możliwe 23 czerwca.
"Nasz elementarz" drukowany jest w drukarni Centrum Usług Wspólnych, które jest jednostką podległą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Na dystrybucję podręcznika został ogłoszony przetarg. Złożone zostały cztery oferty. O dystrybucją "Naszego elementarza" ubiegają się: Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe „Technika” Sp. z o.o. z Gliwic, Ogólnopolski System Dystrybucji Wydawnictw Azymut Sp. z o.o. z Warszawy, POLANGLO Sp. z o.o. z Warszawy i ALFA-LOGIS Sp. z o.o. z Błonia. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MEN Joanna Dębek, obecnie komisja przetargowa ocenia złożone oferty.
Zgodnie w uchwaloną 30 maja przez Sejm nowelizacją ustawy o systemie oświaty uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej dostaną darmowy podręcznik. Podręczniki te staną się własnością szkoły, będą służyć co najmniej trzem rocznikom.
Nauczyciele będą mogli skorzystać z innego niż rządowy podręcznika dla najmłodszych pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje prowadząca szkołę gmina. Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.
Nowelizacja ustawy czeka na podpis prezydenta. (PAP)
dsr/ ls/