Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie otrzymali tytuł zwycięzcy Olimpiady Metropolii w Moskwie, międzynarodowego konkursu z zakresu przedmiotów ścisłych. Tytuł ten zdobyło pięć najlepszych drużyn z miast całego świata.
Jak poinformował w środę Urząd Miasta Krakowa, Olimpiada Metropolii to prestiżowy, międzynarodowy konkurs sprawdzający wiedzę uczniów reprezentujących światowe metropolie z zakresu przedmiotów ścisłych.
W tym roku po raz kolejny w konkursie uczestniczyli uczniowie V LO w Krakowie, którzy w rywalizacji drużynowej sięgnęli po tytuł zwycięzcy. Tytuł ten otrzymało pięć najlepszych drużyn, oprócz Krakowa reprezentowały one takie miasta, jak: Hongkong, Hanoi, Bukareszt i Moskwę. Każde miasto reprezentowało ośmiu uczniów – po dwóch zawodników w takich dziedzinach, jak: matematyka, fizyka, chemia i informatyka.
W krakowskiej drużynie wystartowali: Michał Lipiec i Julia Tokarska (chemia), Radosław Żak i Kacper Paciorek (matematyka), Antoni Długosz i Grzegorz Ryn (informatyka), Bartosz Hanc i Bartosz Żbik (fizyka). Uczniowie pracowali pod nadzorem opiekunów poszczególnych dyscyplin naukowych – nauczycieli V LO: Pawła Koszałki, Michała Niedźwiedzia, Witolda Zawadzkiego i Wojciecha Przybylskiego.
Krakowscy uczniowie osiągnęli wysokie lokaty także w indywidualnych zmaganiach, zdobywając osiem medali.
W klasyfikacji indywidualnej członkowie krakowskiej drużyny wywalczyli jeden złoty, jeden brązowy i sześć srebrnych medali. Złoty medal w matematyce zdobył Radosław Żak. Srebrne medale wywalczyli: Michał Lipiec (chemia), Bartosz Hanc i Bartosz Żbik (fizyka), Antoni Długosz i Grzegorz Ryn (informatyka) i Kacper Paciorek (matematyka). Julia Tokarska zdobyła brązowy medal w dziedzinie chemii.
Olimpiada Metropolii była organizowana przez miasto Moskwę po raz piąty, ale po raz pierwszy konkurs odbył się w formule hybrydowej. W konkursach przedmiotowych olimpiady wystartowały 33 drużyny z całego świata. W rundzie rozgrzewkowej – tzw. konkursie błyskawicznym "blitz" – wzięło udział dodatkowych 35 drużyn.
Zmagania młodzieży z całego świata były streamingowane lub nagrywane w celu zapewnienia uczciwej konkurencji. Zadania konkursowe były przesyłane online, a nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała specjalna komisja w Moskwie.
W pierwszym dniu w ramach turnieju błyskawicznego podczas dwóch godzin uczniowie musieli rozwiązać wspólnie 80 problemów (po 20 zadań z każdej dziedziny). W tym konkursie krakowianie zdobyli 10. lokatę, zdobywając nagrodę drugiego stopnia.
W kolejnych dwóch dniach odbyły się konkurencje przedmiotowe. Dwuosobowe zespoły każdego dnia przez pięć godzin rozwiązywały zadania z różnych dyscyplin. W ramach zadań konkursowych z fizyki i chemii odbyła się także część laboratoryjno-eksperymentalna.
Podczas kilkudniowej olimpiady krakowianie zmierzyli się nie tylko z reprezentacjami miast europejskich jak Budapeszt, Frankfurt nad Menem, Drezno czy Bratysława, ale także takich światowych metropolii, jak: Mexico City, Lima, Istambuł, Ałmaty, Jakarta, Hongkong czy Singapur.(PAP)
Autor: Rafał Grzyb
rgr/ joz/