Polska po 1989 roku

31.07.2019

Uniwersytet Śląski od października będzie miał 8 zamiast 12 wydziałów

Katowice, 09.10.2017. Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel Katowice, 09.10.2017. Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel

Z 12 do 8 spadnie z początkiem nowego roku akademickiego liczba wydziałów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zmienią się też niektóre ich nazwy - podała w środę uczelnia. Zmiana struktury jest konsekwencją ubiegłorocznej reformy szkolnictwa wyższego.

Począwszy od 1 października 2019 r. podstawowe zadania Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będą realizować: Wydział Humanistyczny z siedzibą w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych z siedzibą w Sosnowcu, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych oraz Wydział Prawa i Administracji – wszystkie z siedzibą w Katowicach, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Wydział Teologiczny w Katowicach oraz Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach – wcześniej mający tego samego patrona Wydział Radia i Telewizji, nazywany często katowicką szkołą filmową.

"Nowa struktura jest konsekwencją wprowadzonej niedawno reformy szkolnictwa wyższego, jest związana ze strategią uczelni, nad którą trwają właśnie prace. Jest też lepiej dopasowana do dyscyplin naukowych, uprawianych w Uniwersytecie Śląskim" – powiedział PAP rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.

Zapewnił, że zmiany nie wiążą się ze zwolnieniami pracowników.

Powstały w 1968 r. Uniwersytet Śląski w Katowicach to jedna z największych uczelni w woj. śląskim, kształci obecnie ponad 22 tys. studentów. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL