Uniwersytet Warszawski we współpracy z Międzyuniwersyteckim Centrum Informatyzacji przygotował ogólnopolską platformę Internetowej Rekrutacji Kandydatów z Ukrainy – przekazało PAP w czwartek biuro prasowe tej uczelni.
"Platforma została przygotowana z inicjatywy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, by ułatwić kandydatom na studia, studentom, doktorantom i pracownikom uczelni oraz jednostek naukowych z Ukrainy zapoznanie się z ofertą kształcenia lub możliwościami podjęcia pracy zarobkowej w polskich uczelniach, a także instytutach naukowych" – podano w komunikacie przesłanym przez Biuro Prasowe UW.
Platforma dostępna jest w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej pod adresem: ukraina.irk.edu.pl.
System został przygotowany przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Międzyuniwersyteckim Centrum Informatyzacji (MUCI). Powstał przy wsparciu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).
Jak można przeczytać na stronie Uniwersytetu Warszawskiego, serwis umożliwia wyszukanie kierunku studiów, oferty pracy lub wolontariatu na polskich uczelniach.
W systemie dostępna jest oferta studiów zarówno w trybie rekrutacji na pełen cykl kształcenia, jak i kontynuacji wcześniej rozpoczętych studiów na ukraińskiej uczelni. Oprócz tego serwis informuje o możliwości udziału w wybranych zajęciach dydaktycznych, podjęcia kształcenia w szkołach doktorskich czy współpracy bądź pracy w polskich podmiotach systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Rekrutacja, przeznaczona dla obywateli polskich i ukraińskich, którzy przyjechali z Ukrainy po 23 lutego 2022 r., rozpoczęła się po 4 maja 2022 r. Przygotowano 2437 miejsc wyłącznie dla kandydatów z Ukrainy – w tym 1507 miejsc dla osób rozpoczynających studia i 930 miejsc dla osób przenoszących się ze swoich uczelni.
Tryb rekrutacji dla kandydatów z Ukrainy ma być uproszczony. Jego podstawą będzie rejestracja w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów z Ukrainy.
"Jeśli kandydat z powodu wojny nie będzie posiadał dokumentów wymaganych do podjęcia studiów, podstawą przyjęcia będzie jego oświadczenie oraz weryfikacja wiedzy i umiejętności przez komisję rekrutacyjną" – zaznaczył uniwersytet.
Jest także możliwość kształcenia w ramach tzw. roku zerowego w celu nauki języka polskiego i uproszczenia w zakresie procedury ślubowania, dzięki czemu osoby przyjęte szybciej nabędą prawa studenta i będą mogły np. wcześniej ubiegać się o stypendia.(PAP)
Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
ak/ joz/