
Prezentacje komiksów, spotkania z autorami, dyskusję o wykorzystaniu komiksu historycznego w szkole, warsztaty i finał konkursu "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie" - zaplanowano na sobotni Festiwal Komiksów i Gier Historycznych w IPN.
W otwarciu festiwalu jak co roku weźmie udział nestor polskich komiksiarzy Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel". "Później zostanie zaprezentowany projekt edukacyjny i komiks +Dziewczęta z Ravensbrueck+, który przygotowali uczniowie z dwóch warszawskich liceów" - powiedziała PAP organizatorka festiwalu z Sekcji Edukacji Historycznej Biura Edukacji Publicznej IPN Anna Klimowicz.
Następnie dr Bartłomiej Janicki zaprezentuje na czym polega foniks, czyli tzw. ożywiony komiks. "Pokaże on, jak przygotować takie zajęcia z uczniami. Polegają one na tym, że czytają oni dialogi, które są nagrywane, a później podkładane do prezentowanych planszy" - relacjonowała Klimowicz.
Zostaną również wręczone nagrody laureatom IV edycji konkursu "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie", odbywającego się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
"Co roku kilkuset uczniów przysyła nań swoje prace. W ramach konkursu nie ma określonego zagadnienia do opracowania, tylko sami wybierają jakieś wydarzenie z najnowszej historii Polski. Wiele dotyczy wojennych epizodów, ale także Solidarności czy stanu wojennego. Prace są często bardzo ciekawe i świadczą o dużej wiedzy historycznej uczestników" - zaznaczyła organizatorka festiwalu.
Goście imprezy będą mogli wysłuchać panelu dyskusyjnego "Wykorzystanie komiksu historycznego w szkole", w którym wezmą udział pracownicy metodyczni, komiksiarze i edukatorzy z IPN. Później zostanie przedstawiony multimedialny popularno-naukowy interaktywny komiks "Gra szeptów" o losach polskich szpiegów, którzy współpracowali z brytyjskim wywiadem.
"Hubert Ronek i Tomasz Robaczewski w rozmowie z Tomaszem Łabuszewskim ze stołecznego Biura Edukacji Publicznej IPN przedstawią serię komiksów +Wojenna odyseja Antka Srebrnego+. Przedstawia ona bohatera na tle różnych ważnych wydarzeń historycznych od 1939 do 1944 r. Zostaje on m.in. wywieziony na Sybir i bierze udział w powstaniu warszawskim. Zaprezentowany zostanie także pakiet edukacyjny związany z serią ukazującą, jak można ją wykorzystywać na lekcjach historii czy wychowania obywatelskiego" - mówiła Klimowicz.
Zostanie również przedstawiony trzeci zeszyt z serii "W imieniu Polski walczącej" pt. "Akcja pod Arsenałem", a Robert Zaremba zaprezentuje najnowszy album "Krucjaty: Bóg tak chce!". "Witold Tkaczyk zaś przedstawi album +Tajemnica Madonny z Wrocławia+ opowiadający o losach skradzionego tuż po wojnie cennego obrazu Lukasa Cranacha Starszego +Madonna pod jodłami+, który po ponad 60 latach powrócił do Wrocławia" - dodała organizatorka festiwalu.
Podczas imprezy będzie można spotkać autorów oraz nabyć komiksy i gry historyczne. Zaplanowano także m.in. warsztaty dla nauczycieli oraz zajęcia warsztatowe i konkursy dla dzieci z nagrodami. Na najmłodszych będzie też czekał kącik z komiksami do pokolorowania. Będzie również można obejrzeć wystawę prac laureatów konkursu "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie", ekspozycję upamiętniającą wydarzenia poznańskiego czerwca 1956 r. oraz album komiksowy o niedźwiedziu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom gen. Władysława Andersa.
Wstęp na VI Festiwal Komiksów i Gier Historycznych, który odbędzie się w stołecznym Przystanku Historia IPN, jest wolny. Wśród instytucji współpracujących znalazło się m.in. Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury. (PAP)
akn/ gma/