Polska po 1989 roku

02.05.2018

W Dniu Flagi i Dniu Polonii para prezydencka spotkała się z uczniami szkół m.in. polonijnych

Obchody Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą - prezydent Andrzej Duda (2L) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, gdzie po głównych uroczystościach zorganizowano piknik dla uczniów szkół polonijnych, 2 bm. Fot. PAP/R. Pietruszka Obchody Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą - prezydent Andrzej Duda (2L) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, gdzie po głównych uroczystościach zorganizowano piknik dla uczniów szkół polonijnych, 2 bm. Fot. PAP/R. Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w środę w Dniu Flagi i Dniu Polonii w Pałacu Prezydenckim z młodzieżą m.in. ze szkół polonijnych. Para prezydencka robiła z młodzieżą patriotyczne wycinanki oraz składała życzenia.

Wcześniej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent wręczył również flagi państwowe organizacjom z kraju oraz polonijnym. Flagi otrzymały m.in. organizacje harcerskie, hospicja, instytucje kościelne oraz kulturalne, organizacje "szczególnie zasłużone" w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej, a także polskie szkoły obchodzące jubileusz swojego powstania: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu oraz Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Adama Mickiewicza przy ambasadzie RP w Paryżu.

Później w ogrodach Pałacu Prezydenckiego para prezydencka spotkała się z młodzieżą m.in. z uhonorowanych szkół. Andrzej Duda i Agata-Kornhauser-Duda wycinali wspólnie z młodzieżą dłonie z białego i czerwonego papieru, które później zostały ułożone w kształt flagi narodowej.

Para prezydencka napisała też swoje życzenia z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii na kuli zbudowanej z białych i czerwonych balonów. Wcześniej swoje życzenia napisała na nich także młodzież. Kula w barwach narodowych została następnie zawieszona w powietrzu nad tarasem w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

2 maja obchodzimy też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL