Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w środę w Dniu Flagi i Dniu Polonii w Pałacu Prezydenckim z młodzieżą m.in. ze szkół polonijnych. Para prezydencka robiła z młodzieżą patriotyczne wycinanki oraz składała życzenia.
Wcześniej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent wręczył również flagi państwowe organizacjom z kraju oraz polonijnym. Flagi otrzymały m.in. organizacje harcerskie, hospicja, instytucje kościelne oraz kulturalne, organizacje "szczególnie zasłużone" w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej, a także polskie szkoły obchodzące jubileusz swojego powstania: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu oraz Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Adama Mickiewicza przy ambasadzie RP w Paryżu.
Później w ogrodach Pałacu Prezydenckiego para prezydencka spotkała się z młodzieżą m.in. z uhonorowanych szkół. Andrzej Duda i Agata-Kornhauser-Duda wycinali wspólnie z młodzieżą dłonie z białego i czerwonego papieru, które później zostały ułożone w kształt flagi narodowej.
Para prezydencka napisała też swoje życzenia z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii na kuli zbudowanej z białych i czerwonych balonów. Wcześniej swoje życzenia napisała na nich także młodzież. Kula w barwach narodowych została następnie zawieszona w powietrzu nad tarasem w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego.
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
2 maja obchodzimy też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. (PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ par/