Kilkanaście osób nagrodzono w konkursie EDUinspiracje na najlepsze projekty edukacyjne w Polsce. Doceniono działaczy organizacji pozarządowych, uczniów, akademików i dziennikarzy. W piątek podczas gali online laureatom wręczono nagrody.
Konkurs od 2011 r. organizuje Fundacja Rozwoju Sytemu Edukacji (FRSE). W tym roku odbywał się pod hasłem "Działam, upowszechniam, inspiruję". Jego celem jest upowszechnianie rezultatów projektów edukacyjnych, promocja dobrych praktyk w tym zakresie i pokazanie, jak ważną rolę w życiu odgrywa proces uczenia się i dzielenia się doświadczeniami i wiedzą.
"Chcemy promować te inicjatywy, które podejmują ciekawe tematy, motywują innych do działania, edukują, ale także zostały wzorowo zrealizowane" – powiedział w czasie gali dyrektor FRSE dr Paweł Poszytek. Przypomniał, że w ramach wszystkich edycji konkursu nagrodzono 166 projektów.
W piątek przyznano nagrody w trzech głównych kategoriach: EDUinspiracje (wyróżnia najlepsze projekty edukacyjne realizowane w ramach programów zarządzanych przez FRSE), EDUinspirator (przyznawana jest za działania indywidualnych uczestników projektów) i EDUinspiracje Media dla dziennikarzy inspirujących, motywujących, promujących ideę edukacji europejskiej.
W konkursie EDUinspiracje przyznano nagrody w 11 kategoriach. Nagrodzono m.in. projekt dotyczący mobilności edukacyjnej w sektorze szkolnictwa wyższego z krajami partnerskimi, koordynowany przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, projekt uczniów i absolwentów szkoły w Kołkach i liceum i SP w Zgierzu zatytułowany "Przyszłość zależy od nas" i przedsięwzięcie "Dom energooszczędny naszą przyszłością", w którym wzięli udział uczniowie Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku. Wiele z projektów związanych było z ekologią.
W konkursie EDUinspirator laur przyznano w pięciu kategoriach. W tym roku nagrodzono Marcina Świtoniaka z UMK w Toruniu, Łukasza Sylwestra Głaza – nauczyciela XXXIII Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. M. Kopernika w Warszawie, Waldemara Gardiasza z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu, Barbarę Kaszkur-Niechwiej z fundacji Addenda i Marlenę Pujsza-Kunikowską z Centrum Aktywności Twórczej w Lesznie.
Nagrodzono również dziennikarzy w ramach konkursu EDUinspiracje Media. W tym roku nagrodę przyznano tylko w kategorii dźwięk. Zwyciężył Szymon Majchrzak z Magazynu Reporterów Radia AFERA w Poznaniu. Doceniono jego reportaż "Generacja E jak Erasmus". W sumie w kategorii dźwięk i tekst przyznano 4 wyróżnienia.
W kapitule konkursu EDUinspiracje Media zasiadają eksperci, przedstawiciele mediów i kadra naukowa z dziedziny dziennikarstwa, literatury i mediów, m.in. prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz.
"W tym roku obrady były bardzo, bardzo ciekawe. Mieliśmy (...) najwięcej zgłoszeń jak do tej pory, więc było co robić, było nad czym pracować, było nad czym debatować" – powiedział Surmacz. Dodał, że część osób, które uczestniczyły w tegorocznym konkursie, PAP zaprasza do współpracy – ich wytypowaniem zajmą się organizatorzy akcji. "To będzie taka dodatkowa nagroda, dodatkowe wyróżnienie" – podkreślił prezes PAP.
Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji są na stronie http://gala.eduinspiracje.org.pl/.
PAP objęła konkurs patronatem medialnym.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ joz/