Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i uniwersytetu Paris-Sorbonne podpisali w środę w Paryżu nowe porozumienie o współpracy obu uczelni, a także otworzyli wystawę „UW wczoraj i dziś”.
Czteroletnia umowa została podpisana przez rektorów: UW prof. Marcina Pałysa i Sorbony prof. Barthelemy’ego Joberta w obecności dra Nicolasa Masłowskiego, dyrektora Ośrodka Kultury Francuskiej przy UW, i prof. Pawła Rodaka, dyrektora Ośrodka Kultury Polskiej przy Sorbonie. Umowa przewiduje rozszerzenie współpracy badawczej oraz wymiany naukowców i studentów.
Rektor UW powiedział PAP, że „nowe porozumienie pozwala na wspólną promocję obu uczelni, współpracę, która konieczna jest w świecie globalnej konkurencji". Prof. Pałys poinformował, że nakreślono również „nowe i szersze cele dla Ośrodków Kultury Polskiej i Francuskiej”, wykraczające poza naukę języka i studia humanistyczno-literackie.
Otwierając wystawę, zorganizowaną przez Muzeum UW i Centrum Kultury Polskiej przy Sorbonie, prof. Jobert podkreślił, że Uniwersytet Warszawski „jest od dwóch stuleci nadzwyczaj żywotnym centrum polskiego życia intelektualnego”.
Prof. Pałys wyraził nadzieję, że wystawa zachęci wszystkich zwiedzających do głębszego poznania dziejów UW oraz historii wybitnych postaci związanych zarówno z Warszawą jak i Paryżem. Dodał, że ekspozycja, która pokazana była na wielu kontynentach, nie mogła ominąć francuskiej stolicy.
Prof. Rodak wyraził satysfakcję z tego, że „stosunki między Sorboną a Uniwersytetem Warszawskim są coraz bliższe”. Szczególne zainteresowanie na wystawie wzbudza mało znana informacja o tym, że wśród absolwentów UW jest pięciu noblistów: Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz, Menahem Begin, Joseph Rotblat i Leonid Hurwicz.
Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)
llew/ kot/ kar/