W poniedziałek Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) organizuje konferencję „Wyparte historie. Antysemityzm na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1919–1939”. Naukowcy zaprezentują na niej wyniki dwuletnich badań – podaje uczelnia.
Rzecznik prasowa UAM Małgorzata Rybczyńska poinformowała, że podczas poniedziałkowego spotkania zaprezentowane zostaną wyniki badań dotyczących sytuacji żydowskich studentek i studentów na Uniwersytecie Poznańskim w okresie międzywojennym. „Swoją premierę będzie mieć także publikacja Wydawnictwa Naukowego UAM poświęcona temu tematowi” – podała.
W 2019 r. ówczesny rektor uczelni prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki utworzył komisję ds. badania przypadków prześladowania osób pochodzenia żydowskiego, której przewodniczył prof. UAM dr hab. Krzysztof Podemski. W skład komisji weszli: prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska, prof. UAM dr hab. Piotr Forecki, prof. UAM dr hab. Maciej Michalski i prof. UAM dr hab. Rafał Witkowski.
Podczas dwuletnich badań naukowcy przeprowadzili kwerendy w archiwach uczelni wywodzących się z międzywojennego Uniwersytetu Poznańskiego, a także w Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. „Kwerendy objęły także zbiory biblioteczne, głównie międzywojenną prasę codzienną, czasopisma studenckie i wydawaną w Poznaniu prasę antysemicką” – wskazała Rybczyńska.
Efektem prac uczonych jest licząca 700 stron publikacja „Wyparte historie. Antysemityzm na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1919-1939”. Zawarto w niej analizy omawiające antysemityzm na uniwersytecie - także w porównaniu do sytuacji na innych środkowoeuropejskich uczelniach - oraz opisujące funkcjonowanie polskiej i żydowskiej społeczności w międzywojennym Poznaniu.
Historyk prof. Maciej Michalski zaznaczył, iż „nie ma najmniejszej wątpliwości, że antysemityzm w murach Uniwersytetu Poznańskiego istniał pod wieloma postaciami: od postaw studentów i profesorów po uczelnianą legislację”.
„Z badań wynika, że Uniwersytet Poznański był jednym z rozsadników antysemickich idei w mieście. W tej chwili, po przeprowadzeniu niezbędnych badań i opublikowaniu ich wyników, przyszedł czas na zastanowienie się nad formą upamiętnienia osób, które zostały dotknięte dyskryminującymi praktykami okresu międzywojennego” – wskazał naukowiec.
Poniedziałkowa konferencja rozpocznie się o godz. 10 w Sali Lubrańskiego w Collegium Minus UAM. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na stornie https://www.youtube.com/watch?v=zEVBsaXxn_A . (PAP)
autor: Szymon Kiepel
szk/ mok/