Polska po 1989 roku

17.06.2019

W Warszawie odbyła się gala II edycji konkursu „Do Hymnu”

Gala wręczenia nagród w konkursie "Do Hymnu" w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell Gala wręczenia nagród w konkursie "Do Hymnu" w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell

Szkoły podstawowe z Leżajska, Stalowej Woli, Babina i Podsarnia znalazły się wśród laureatów II edycji konkursu „Do Hymnu”. Warto pamiętać o rzeczach, które nas łączą i właśnie projekt „Do Hymnu” łączy młodych ludzi - mówił Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK, które jest organizatorem konkursu.

W poniedziałek w Warszawie odbyła się gala II edycji konkursu "Do Hymnu", organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Niepodległa na lata 2017-2022. "Do Hymnu" to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych na wspólne, jednogłosowe wykonanie hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych przez co najmniej połowę uczniów danej szkoły.

"Serce rośnie, kiedy widzi się, a przede wszystkim słyszy tych młodych ludzi, którzy uczą się oraz z wielką pasją i oddaniem śpiewają hymn i pieśni hymniczne" - powiedział PAP dyrektor NCK.

Jak mówił, chodzi przede wszystkim o to, że robią coś razem "w świecie, w którym jestem ja, ty, a nagle okazuje się, że jesteśmy my". "Jest to budowanie poczucia wspólnoty, poczucia dumy, ale również pokazywania innym, że możemy przekroczyć własne słabości, ograniczenia, czasami wstyd, że nie wypada, że nie można" - dodał.

"Dzisiaj mamy swoiste święto. Jest to także podziękowanie nauczycielom, pedagogom, wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt za to, że możemy coś wspólnie zrobić, że warto pamiętać o rzeczach, które nas łączą i właśnie projekt +Do hymnu+ łączy młodych ludzi" - ocenił Wiśniewski.

List do uczestników uroczystości skierował też wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy - tak brzmią pierwsze słowa Mazurka Dąbrowskiego. Podkreślam słowo - my, nie - ja, bo chcieliśmy i chcemy być wspólnotą. Nie byłoby wydarzeń sierpnia 1980 roku, czerwca 89 roku, gdyby nie - czerwiec 1979 roku i gdyby nie fakt, że ponad 100 lat temu nad - ja - zwyciężyło - my, a patrząc na laureatów konkursu widzę, że jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy" - napisał Sellin.

W tym roku do konkursu zgłosiło się blisko 50 tys. uczniów z 250 szkół. W II edycji mogły wziąć udział tylko szkoły, które nie brały udziału w pierwszej odsłonie konkursu. W związku z 15. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej, jedną z pieśni, które mogły wykonać dzieci była "Oda do radości" ze słowami F. Schillera, w przekładzie K. I. Gałczyńskiego. Kolejną pieśń uczestnicy konkursu mogli wybrać spośród 7 wymienionych tytułów: "Bogurodzica", "Gaude Mater Polonia", "Rota", "Marsz Polonia", "Boże, coś Polskę", "Święta miłości kochanej Ojczyzny", "Żeby Polska była Polską". Pieśni konkursowe musiały być wykonane a cappella, na żywo i z pamięci.

Decyzją jury pierwsze miejsce przyznano Szkole Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Leżajsku (woj. podkarpackie). Szkoła otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł.

Dyrektor szkoły w Leżajsku Beata Wójtowicz podziękowała podczas gali za umożliwienie jej uczniom udziału w konkursie. "Jeszcze bardziej chylę czoła i dziękuję za werdykt. To dla nas niezwykłe wydarzenie, dla całej społeczności szkolnej, również lokalnej, naszego małego miasta Leżajska. To, że mamy możliwość wystąpienia tutaj przed państwem, pozostanie ogromną pamiątką dla naszych uczniów na całe życie" - podkreśliła Wójtowicz.

Amelia Adamska, uczennica Szkoły Podstawowej w Leżajsku powiedziała PAP, że dla nich zajęcie pierwszego miejsca jest "ogromnym osiągnięciem, nagrodą za te wszystkie tygodnie nauki tekstu, za ten trud, który włożyli w przygotowania".

"Było dużo nauki, prób, bardzo się staraliśmy, żeby zająć to pierwsze miejsce i jesteśmy bardzo dumni, że nam się udało" - dodała inna uczennica Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Leżajsku Magda Kozioł.

Ze względu na uzyskanie takiej samej liczby punktów zdecydowano o przyznaniu ex aequo dwóm szkołom drugiego miejsca - Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli (woj. podkarpackie) oraz Szkole Podstawowej w Babinie (woj. lubelskie). Obie szkoły otrzymały po 15 tys. zł.

Trzecie miejsce przyznano Szkole Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Podsarniu (woj. małopolskie). Szkoła otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Ponadto, zdecydowano o przyznaniu 13 nagród wojewódzkich dla szkół – każda otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł: z woj. dolnośląskiego – Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich, z kujawsko-pomorskiego – Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jana Pawła II w Toruniu, z lubuskiego – Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ośnie Lubuskim, z łódzkiego - Publiczna Szkoła Podstawowa w Pławnie, z mazowieckiego – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie, z opolskiego – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 28 im. Św. Wojciecha w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 w Opolu, z podlaskiego – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym, z pomorskiego – Szkoła Podstawowa im. Jana Tryby w Węsiorach, województwo śląskie – Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach, województwo świętokrzyskie – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łopusznie, z warmińsko-mazurskiego – Szkoła Podstawowa im. Ks. Bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim, z wielkopolskiego – Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio w Koninie, z zachodniopomorskiego – Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Szczecinie.

W uroczystości wzięły udział reprezentacje 16 szkół podstawowych z całej Polski, nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie, oraz jurorzy – pedagodzy, wykładowcy akademiccy. Dzieci wspólnie ze swymi opiekunami oraz gośćmi uroczystości odśpiewały hymn państwowy. Pula nagród, która trafiła do laureatów i finalistów, to 125 tys. zł. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL