W sobotę kilkuset warszawiaków wzięło udział w 11. grze miejskiej pn. "Twoja klisza z Powstania. Nauka w służbie Powstania". Podczas wędrówek po Ochocie musieli rozwiązywać zadania, przejść kurs deszyfrażu i popisać się m.in. sprawnością fizyczną przy katapulcie.
Grę rozpoczęto na stadionie Skry, skąd uczestnicy w kilkuosobowych grupach wyruszyli na poszukiwania jedenastu punktów, w których ukryto oryginalne przedmioty z Powstania lub zbudowano instalacje. "W punktach tych umieszczono wynalazki akowców z epoki Powstania lub wymyślone podczas II wojny światowej" - powiedział PAP autor scenariusza gry Paweł Brząkała, na co dzień specjalista w Muzeum Powstania Warszawskiego, które zorganizowało grę miejską.
W sobotę kilkuset warszawiaków wzięło udział w 11. grze miejskiej pn. "Twoja klisza z Powstania. Nauka w służbie Powstania". Podczas trzygodzinnych wędrówek po Ochocie musieli w specjalnie zaaranżowanych punktach rozwiązywać zadania, popisać się sprawnością fizyczną przy katapulcie, zbierać informacje i gromadzić literki, które po prawidłowym naklejeniu ułożyły się w nazwę miejsca, w którym odbył się finał gry.
Brząkała wyjaśnił, że w każdym punkcie uczestnicy znajdowali wynalazek powstańczy jak np. radiostację Błyskawica lub mogli zdobyć wiedzę o jakimś historycznym wątku z Powstania. Autor scenariusza zwrócił uwagę, że były wśród nich także wynalazki, które służyły ludności cywilnej, np. szminka z buraka czy modne wtedy lampy karbidowe.
Organizator był szczególnie dumny z punktu w kamienicy sztabu AK na Ochocie, gdzie udało się dostarczyć oryginalną maszynę Enigma i zorganizowano dla grających krótki kurs deszyfrażu.
"W pomieszczeniu w jednej z kamienic zbudowaliśmy nawet sztuczną podłogę, a pod nią skrytkę, by nawiązać do niedawnego odkrycia w takiej skrytce dokumentacji batalionu AK +Parasol+" - dodał Brząkała.
Uczestnicy gry mogli też wziąć udział w konkursie fotograficznym. "I na trasie wykonać zdjęcia w czterech kategoriach, które po rozegraniu gry przyślą do nas. Nasze jury oceni je i na jesieni odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Kategorie, w których można wykonywać zdjęcia to: reportaż, portret, detal i obiekt w ruchu" - mówiła PAP Justyna Rudkowska, kierownik działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jak wyjaśniła, punkty na trasie są przygotowane w taki sposób, by przybliżać historie, jakie rozegrały się w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 r. "Sceny, które nasi aktorzy rozegrają w tych miejscach, są związane z historią Powstania, a w tym roku szczególnie z wątkami dotyczącymi nauki i twórców wynalazków, którzy działali na terenie Ochoty. Mamy już stałych uczestników, którzy co roku biorą udział w grze i są zafascynowani tym, że mogą poznać historię Warszawy właśnie z perspektywy wydarzeń Powstania"- powiedziała Rudkowska.
Finał gry "Twoja klisza z Powstania. Nauka w służbie Powstania" odbył się na terenie Stacji Muzeum (ul. Towarowa 3). Grę zorganizowano w ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
gj/ hgt/