Najstarsze naukowe podlaskie czasopismo „Rocznik Białostocki” zawierające m.in. wyniki badań, artykuły z zakresu historii, archeologii, antropologii czy muzealnictwa – zostało zdigitalizowane i udostępnione w internecie. W sumie zdigitalizowano ok. 8 tys. stron.
Digitalizacja była możliwa dzięki wspólnemu projektowi Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Został on zrealizowany przy wsparciu finansowym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; dofinansowanie wyniosło ponad 14 tys. zł.
W piątek na konferencji prasowej zaprezentowano dziennikarzom rezultaty tego projektu.
"+Rocznik Białostocki+ to pierwsze w historii Białegostoku takie wydawnictwo naukowe, które w sposób podstawowy zaczęło ukazywać dzieje północno-wschodniej Polski przez archeologów, historyków, historyków sztuki, etnografów" - mówił p.o. dyrektora Muzeum Podlaskiego historyk Andrzej Lechowski.
Powiedział, że nie byłoby tego czasopisma, gdyby nie - jak mówił - Ekspedycja Jaćwieska, której dowodził archeolog Jerzy Antoniewicz w 1959 roku. Lechowski mówił, że po tej wyprawie szukano sposobu by opublikować badania. W ten sposób we współpracy z Muzeum Okręgowym (dziś Muzeum Podlaskie) w 1961 roku ukazał się pierwszy tom "Rocznika Białostockiego". Lechowski mówił, że dużą zaletą tego czasopisma była jego interdyscyplinarność i współpraca całego rozwijającego się w mieście środowiska naukowego. "+Rocznik+ wzbudzał w późniejszych latach zainteresowanie światka naukowego całej Polski" - dodał historyk.
Rocznik był wydawany regularnie, co roku, do końca lat 70., później tej regularności nie było. Jak mówił Lechowski, było to związane z czasami PRL, z cenzurą, przydziałem na papier. W latach 90. przestał się ukazywać; wznowiono go w 2014 roku i od tamtej pory ukazuje się co dwa lata.
W sumie wydano 21 tomów. Na łamach czasopisma - jak informuje muzeum - opublikowano przeszło tysiąc artykułów naukowych, analiz, wyników badań, recenzji, polemik i sprawozdań z zakresu historii, historii sztuki, archeologii, antropologii, etnografii i muzealnictwa, które do dziś są wykorzystywane przez naukowców zajmujących się badaniem przeszłości Polski północno-wschodniej.
W ramach digitalizacji, zeskanowano 18 z nich, bo trzy najnowsze numery od razu były dostępne w wersji cyfrowej. Lechowski ocenił, że udostępnienie tych artykułów to niezwykle ważny krok, bo daje dostęp wszystkim do tych materiałów. "Około ośmiu tysięcy stron, to jest ogrom, który jest w zasięgu ręki" - mówił historyk.
Dyrektor biblioteki uniwersyteckiej, która była odpowiedzialna za digitalizację czasopisma i stworzenie strony internetowej, prof. Piotr Chomik mówił, że ten projekt dla biblioteki jest szczególnie ważny, bo - jak podkreślił - "jednym z naszych zadań jest popularyzowanie nauki".
Powiedział, też, że strona "Rocznika Białostockiego" jest częścią szerszego projektu, w ramach którego ma powstać platforma, gdzie zostaną udostępnione w wersji cyfrowej naukowe czasopisma wydawane w regionie. Biblioteka na ten cel chce pozyskać środki z resortu nauki.
Wersja cyfrowa wszystkich tomów "Rocznika Białostockiego" jest dostępna pod adresem https://bg.uwb.edu.pl/rocznik-bialostocki/. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ ekr/