Europa i świat po 1989 roku

13.01.2020

Zmarł historyk Jean Delumeau, znawca historii Kościoła

W wieku 96 lat zmarł w poniedziałek Jean Delumeau, francuski historyk specjalizujący się w historii Kościoła i kultury Zachodu XIV-XVIII wieku. W latach 1975-1994 był profesorem College de France w Paryżu. Postrzegany był jako krytyk hierarchii kościelnej.

Urodzony 18 czerwca 1923 roku w Nantes Delumeau większość swojej kariery naukowej poświęcił badaniu kultury i religii w epokach średniowiecza i renesansu oraz studiom nad koncepcjami przedstawiania życia pozagrobowego w historii Zachodu. Jest autorem m.in. trzytomowej "Historii raju", o koncepcjach zarówno raju ziemskiego, jak i szczęścia w niebie.

Jak pisze AFP krytycy jego myśli twierdzili, że Delumeau "zbuntował się z powodu niższej pozycji, jaką kobiety mają w Kościele". Delumeau był także przeciwny celibatowi księży, podkreślając, że "to nie jest naturalne".

"Utrata wiarygodności Kościoła katolickiego jest ogromna - przypomina AFP słowa historyka - Kościół stoi w obliczu bardzo trudnego kryzysu, który jeszcze się nie zakończył. Można Kościół odbudować jedynie za pomocą środków szokowych, dostosowanych do naszych czasów. To powinno zacząć się (...) od przeanalizowania miejsca kobiet w historii Kościoła".

Opowiadał się za "przeformułowaniem niektórych dyskursów teologicznych" - podkreśla AFP. "Musimy usunąć z naszej świadomości ideę, że Bóg nas karze i że jesteśmy wiecznie winni. Każdy człowiek jest kochany przez Boga. Skończmy z zakłamaniem!" - głosił Delumeau.

Jak twierdził "istnieje ogromna przepaść między tym, co głosi hierarchia kościelna, a praktyką wiernych". "Bez smutku ujrzałbym zniknięcie machiny państwowej Watykanu i apostolskich nuncjuszy" - mówił.

Według katolickiego dziennika "La Croix" historyk sam przygotował tekst, który ma być odczytany na jego pogrzebie. "W moim życiu były smutki i radości, porażki i sukcesy, cienie i światła, błędy i niedoskonałości, a także entuzjazm, impulsy i nadzieje. Skończyłem wyścig. Pozwól mi zasnąć w Twoim pokoju i przebaczeniu! Bądź moją ucieczką i moim światłem. Oddaję się Tobie" - napisał Delumeau. (PAP)

zm/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL