
Projekcje kilkudziesięciu filmów, panele dyskusyjne i kiermasz wydawnictw historycznych złożą się m.in. na rozpoczynający się w czwartek w Gdyni trzydniowy festiwal filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".
W ramach, odbywającego się już po raz czwarty, festiwalu prezentowane będą filmy dokumentalne poruszające tematykę historyczną, związaną głównie z działaniami polskiego podziemia w czasie II wojny światowej oraz opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem przed 1989 r. W programie pojawią się też tytuły nawiązujące do wydarzeń i działań z czasów II Rzeczpospolitej.
13 z filmów, które zostaną wyświetlone w czasie festiwalu, to obrazy zakwalifikowane na konkurs; jego zwycięzca otrzyma nagrodę w postaci statuetki Złoty Opornik.
„Chcę, aby festiwal był przestrzenią nieskrępowanej i nieocenzurowanej wypowiedzi na temat historii. Jedynym kryterium, jakie stosujemy przy przyjmowaniu filmów na konkurs, to sprawność warsztatowa i umiejętność opowiadania językiem filmowym” – wyjaśnił dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.
„Chcę, aby festiwal był przestrzenią nieskrępowanej i nieocenzurowanej wypowiedzi na temat historii. Jedynym kryterium, jakie stosujemy przy przyjmowaniu filmów na konkurs, to sprawność warsztatowa i umiejętność opowiadania językiem filmowym” – wyjaśnił dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.
Wśród tytułów konkursowych znalazły się: „Niedźwiedź Wojtek, polski bohater wojenny” (reż. William Hood, Adam Lavis) opowiadający historię niedźwiedzia, który przeszedł cały szlak bojowy wraz z polskimi żołnierzami z II korpusu generała Andersa, oraz „Jacky od zadań specjalnych” (reż. Joanna Jaworska, Katarzyna Kościelak) opowiadający o Francuzie, który w latach 80. szmuglował do Polski niezależne wydawnictwa, za 6. razem został złapany na granicy i skazany na więzienie.
W konkursie weźmie też udział film „Betar” (reż. Robert Kaczmarek, scen. Piotr Gontarczyk) opowiadający o rewizjonistycznej organizacji żydowskiej działającej m.in. w Polsce w okresie międzywojennym. Pokazany zostanie też obraz „Moje zapiski z podziemia” (realiz. Jacek Petrycki) odsłaniający kulisy działalności antykomunistycznego podziemia, a składający się z nagrań gromadzonych w latach 1982-1987 przez nieformalną grupę, do której należał Jacek Petrycki, Bohdan Kosiński i Marcel Łoziński.
W ramach pokazów pozakonkursowych na tegorocznym festiwalu obejrzeć będzie można m.in. trzy zagraniczne filmy poświęcone Katyniowi. „Sięgnęliśmy po nie, bo chcieliśmy pokazać, w jaki sposób na sprawę Katynia patrzą obcokrajowcy, mający przecież zupełnie inną niż Polacy perspektywę” – powiedział PAP Gołębiewski.
Poza konkursem na festiwalu zobaczyć będzie można także kilka premier, w tym „Mit o Szarym” w reż. Grzegorz Królikiewicza, opowiadający słynnym partyzanckim dowódcy, czy obraz „Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim” autorstwa Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego.
W ramach festiwalu odbędzie się też kilka debat, w tym poświęcone nowym sposobom opowiadania historii, czyli pokazom grup rekonstrukcyjnych oraz zagadnieniu, jak prawdę historyczną przekładać na język filmu.
Imprezie towarzyszyć będą też: koncert zespołu DePress oraz spektakl teatralny „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” według prozy Sergiusza Piaseckiego w wykonaniu Piotra Cyrwusa.
W ramach festiwalu po raz drugi wręczony zostanie Platynowy Opornik - statuetka przyznawana za całokształt twórczości. Nagrodę tą otrzyma reżyser Andrzej Trzos–Rastawiecki.
Festiwal rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty. Większość składających się na niego imprez będzie się odbywać w Teatrze Miejskim w Gdyni, w którego wnętrzu zaprezentowana też zostanie wystawa broni białej oraz kiermasz książek historycznych. (PAP)
aks/ hes/