Kultura i sztuka po 1989 roku

18.10.2019

7. Festiwal Filmowy EMIGRA - od czwartku

Tematem głównym 7. Festiwalu Filmowego EMIGRA jest polski twórca na emigracji. "Okrążymy z EMIGRĄ na ekranie całą kulę ziemską!" - napisała Magdalena Denko z Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK), który w tym roku jest współorganizatorem imprezy. Inauguracja festiwalu - w czwartek.

Na konkurs 7. Festiwalu EMIGRA wpłynęło ponad 40 filmów z całego świata. Nagrody Złotej, Srebrnej i Miedzianej EMIGRY 2019, a także specjalna nagroda za muzykę, zostaną rozdane 27 października w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Gali rozdania nagród towarzyszyć będzie koncert utworów Leszka Żądło z płyty "Miss B." dedykowanej Barbarze Kwiatkowskiej-Lass.

Nowe produkcje filmowe o Polakach za granicą oraz zrealizowane przez Polaków tam mieszkających będą prezentowane w trzech miejscach: Mazowieckim Instytucie Kultury, w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) i w Klubokawiarni Pożyteczna (ul. Nowy Świat 58).

"Dzięki nowemu partnerowi, jakim jest Mazowiecki Instytut Kultury, EMIGRA staje się festiwalem interdyscyplinarnym, w którym pokazy filmowe połączone są ze spotkaniami literackimi i koncertami, tworząc w ten sposób wyjątkowe wydarzenia artystyczne. Przykładem tego rodzaju eventu jest blok pt. +EMIGRA – KOMEDA+, na który składają się: wystawa Komeda (kalendarium życia), koncert muzyki Krzysztofa Komedy w wykonaniu Leszka Żądło z Monachium, spotkanie z przybranym synem Krzysztofa Komedy – Tomaszem Lachem, oraz projekcja filmu Claudii Buthenhoff-Duffy pt. +Komeda – muzyczne ścieżki życia+" - napisała w przesłanej PAP informacji Denko.

Wśród propozycji festiwalowych znajdują się pokazy filmowe połączone ze spotkaniami literackimi i koncertami.

26 października zaplanowano np. spotkanie pt. "Joseph Conrad czy Józef Korzeniowski?" z Magdą Heydel, tłumaczką literatury anglojęzycznej, wokół pytania na ile Joseph Conrad pozostał Józefem Korzeniowskim? Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu "Tajemniczy sojusznik" w reż. Piotra Fudakowskiego, zdobywcy Oscara w 2006 r.

Na 27 października z kolei zaplanowano spotkanie z Klementyną Suchanow, autorką biografii Witolda Gombrowicza, na temat wątków autobiograficznych w "Kosmosie" – ostatnim filmie Andrzeja Żuławskiego, będącym jego testamentem twórczym.

"W części literackiej 7. EMIGRY polscy pisarze z zagranicy – Brygida Helbig-Mischewski z Berlina i Romuald Mieczkowski z Wilna, razem z pisarką Manuelą Gretkowską, będą rozmawiać o podwójnej tożsamości, a Halina Chehab, tłumaczka książki Amina Maaloufa +Zabójcze tożsamości+, odkryje przed nami tajemnice arabskiej mentalności" - napisała Denko.

Szczegółowy program festiwalu, który potrwa do 27 października, znajduje się na stronie: www.emigra.com.pl. Na wszystkie pokazy filmowe, poza otwarciem festiwalu i uroczystością wręczania nagród, obowiązuje wstęp wolny.

Impreza jest współfinansowana w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL