Kultura i sztuka po 1989 roku

22.05.2019

75 filmów w konkursach festiwalu „Młodzi i Film” - od 10 czerwca w Koszalinie

10 filmów będzie walczyć o Wielkiego Jantara w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 38. KFDF „Młodzi i Film”. Do konkursu filmów krótkometrażowych z 207 zgłoszonych tytułów wybrano 65. Festiwal potrwa od 10 do 15 czerwca.

"Tegoroczny Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Filmowych jest bardzo różnorodny. (…) Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się stworzyć tak ciekawy repertuar i jestem przekonany, że przypadnie on do gustu naszym widzom" – podkreślił cytowany w komunikacie prasowym dyrektor programowy KFDF Janusz Kijowski. 

W Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 38. KFDF "Młodzi i Film" pokazanych zostanie 10 filmów, w tym dwie premiery - "Eastern" w reżyserii Piotra Adamskiego oraz "Zgniłe uszy" - Piotra Dylewskiego. Pozostałe konkursowe filmy to: "Dziura w głowie" Piotra Subbotki, "Juliusz" Aleksandra Pietrzaka, "Moja polska dziewczyna" Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka, "Nic nie ginie" Kaliny Alabrudzińskiej, "Nina" Olgi Chajdas, "Underdog" Macieja Kawulskiego, "Warany z Komodo" Michała Borczucha oraz "Via Carpatia", którą wyreżyserowali Klara Kochańska i Kasper Bajon. 

Na Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń: 37 animacji, 46 dokumentów i 124 fabuły - łącznie 207 filmów, z których wyselekcjonowanych zostało 65 tytułów. To 31 filmów fabularnych oraz po 17 animacji i dokumentów.

Festiwal "Młodzi i Film" to również pokazy pozakonkursowe, w tym: debiuty zagraniczne, dokumentalne, filmy jurorów, pokazy specjalne oraz retrospektywa - pokazanych zostanie sześć filmów zmarłego w 2018 r. reżysera Piotra Szulkina. Widzowie zobaczą: "Golema", "Wojnę światów – następne stulecie", "O-bi, o-ba", "Feminę", "Mięso" i "Ubu Króla".

Tradycyjną częścią festiwalu są spotkania "Szczerość za szczerość" z ekipami filmów konkursowych. Od kilku lat towarzyszą mu również spotkania ze specjalistami z branży filmowej. 

W klubie festiwalowym odbędą się spotkania z cyklu "Zawód aktor" oraz koncerty. W tym roku na scenie pojawią się Maja Kleszcz & incarNations, GrubSon oraz Bokka. Wstęp na koncerty i wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

Autorką plakatu 38. KFDF "Młodzi i Film" jest Katarzyna Walentynowicz, ilustratorka i graficzka, współzałożycielka marki gier planszowych "Zagrywki", twórczyni gry "Psiechadzka", związana ze studiem graficznym Homework i współpracująca ze Studiem Munka.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego historia sięga 1973 r. Jest najstarszym w Polsce festiwalem, podczas którego widz ma do czynienia tylko z filmowymi debiutami. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL