Polska po 1989 roku

10.06.2016 aktualizacja 18.07.2016

Białystok: radni wycofali projekt uchwały, by Eugeniusz Bodo miał ulicę w mieście

Eugeniusz Bodo. Fot. PAP/CAF/Archiwum Eugeniusz Bodo. Fot. PAP/CAF/Archiwum

Projekt uchwały, by jednej z ulic w Białymstoku patronował przedwojenny aktor Eugeniusz Bodo, został wycofany z biura Rady Miasta - poinformował w piątek PAP radny PiS Konrad Zieleniecki. Projekt był złożony w czwartek; został wycofany ze względu na protesty mieszkańców.

Ulica Bodo miała się znajdować na osiedlu Bojary - jednej z najstarszych dzielnic Białegostoku. Nazwa miała być nadana jednemu z fragmentów obecnej ulicy Stary Rynek, która podzielona jest na trzy części, przecinane innymi ulicami.

W czwartek grupa białostockich radnych złożyła projekt uchwały w tej sprawie do biura Rady Miasta. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na konieczność uporządkowania nazewnictwa podzielonego na części Starego Rynku, bo obecny stan utrudnia pracę służb porządkowych i ratowniczych.

W piątek jednak radny klubu PiS i autor pomysłu Konrad Zieleniecki wycofał projekt. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP, mieszkańcy tej ulicy negatywnie zareagowali na konieczność wymiany dokumentów; zwrócili też uwagę, że bardziej niż zmiana nazwy, potrzebna jest wymiana nawierzchni tej ulicy.

Dlatego - jak powiedział Zieleniecki - wycofał projekt. Ma jednak nadzieję, że imię Eugeniusza Bodo uda się nadać innej ulicy w mieście.

Radny mówił w czwartek, że do pomysłu nazwania jednej z ulic imieniem Bodo zainspirował go pomysł by patronką innej części Starego Rynku była związana z Białymstokiem przedwojenna aktorka Nora Ney. Pod inicjatywą uchwałodawczą w tej sprawie podpisało się blisko 1,5 tys. mieszkańców. Wniosek trafił już do biura Rady Miasta i jest sprawdzany pod względem formalnym.

Zieleniecki mówił, że ulica Bodo miała "komponować się" z ulicą Ney, bo aktorzy występowali wspólnie na scenie i w filmach. Radny dodał też, że Bodo ma "pewne związki z Białymstokiem"; według jego słów, miał tu występować kilka razy. (PAP)

swi/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL