Mateusz Buława za filmy „Jeszcze porozmawiamy” i „Nieoczekiwane” otrzymał Kryształowe Serce, czyli główny laur 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”, który odbył się w Oświęcimiu – podali w niedzielę organizatorzy.
Jurorzy festiwalu docenili w obrazach filmowca z Bydgoszczy "wrażliwość i empatię, umiejętność przenikania w wewnętrzny świat bohaterów i przekazywania go przez sugestywne, nieoczywiste i subtelnie dobrane środki ekspresji filmowej”.
Etiuda dokumentalna „Jeszcze porozmawiamy” powstała w ub.r. w Szkole Wajdy. Opowiada o dorastających braciach, którzy mieszkają z matką i babcią. W domu brakuje ojca. W dokumencie „Nieoczekiwane” z 2018 r. początkowo na ekranie widać jedynie biało-czarne plamy. Z cieni z biegiem czasu tworzy się kształt.
„Za znalezienie fascynująco pięknego ekwiwalentu obrazowego dla najbardziej tragicznych wydarzeń historycznych” Złote Serce otrzymał Daniel Zagórski z Łodzi za film „Amelia & Saturnin”.
Srebrne Serca jurorzy przyznali obrazowi „Pure Gold” Richarda Gordona z Irlandii za „za wysmakowany klimat tej celtyckiej opowieści, w której jest baśń, tajemnica życia i tragedia bezradności” oraz filmowi „Trumna” Łukasza Wawryszuka „za poruszające studium samotności oraz czystość i naturalność formy filmowej”.
Brązowe Serce otrzymali: Wahidy Kfri z Iraku za „Bashtrin Xalat”, Ewa i Paweł Piątek za „Test” oraz Ewa Japola za „Samolotem do raju”.
Jurorzy przyznali kilka wyróżnień, w tym jedno specjalne, którym uhonorowany został najlepszy film o wartościach humanitarnych. Otrzymali je: Barbara Daczyńska, Magdalena Plewa-Ould i Jarosław Wilczak z „Skazanych za dobro”. Jurorzy dostrzegli w filmie „poruszającą opowieść świadka tragedii rodziny podejmującej świadome ryzyko pomocy więźniom Auschwitz”. „To film o wielkiej emocji i wielkim ładunku dobra” – podkreślili.
Jurorzy, w gronie których znaleźli się m.in. filmoznawca Maria Malatyńska, reżyser i dokumentalista Lidia Duda i przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce Witold Kon, wybrali laureatów spośród 66 filmów z Bangladeszu, Chorwacji, Egiptu, Francji, Hongkongu, Hiszpanii, Iraku, Iranu, Irlandii, Jordanii, Palestyny, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Wyselekcjonowane zostały one spośród nadesłanych 146 obrazów z 19 krajów.
„Festiwal +Kochać człowieka+ jest spotkaniem filmowców, którym bliskie są sprawy człowieka kochającego, radosnego, twórczego, zwycięskiego, ale także walczącego, cierpiącego, przegrywającego. Ludzkie historie zapisane zostały w filmach krótkometrażowych, fabułach, reportażach, dokumentach i animacjach” – powiedział organizator imprezy Adam Kuta z Oświęcimskiego Centrum Kultury.
Jak podkreślił, filmy wzruszają, doprowadzają do łez i wywołują uśmiech, niejednokrotnie niepokoją. „Dotyczą człowieka i jego miejsca w świecie. Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych. Wpisują zmagania człowieka, jego walkę o życie, w kontekst przemian zachodzących w otoczeniu. Próbują odkrywać tajemnicze ludzkie piękno ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem i naturą” – powiedział Kuta.
Festiwal rozpoczął się w czwartek. Gala finałowa, podczas której wręczone zostały nagrody, odbyła się w sobotę wieczorem. Impreza odbywała się pod patronatem Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego UNICA, afiliowanej przy UNESCO.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w styczniu 1985 r. Impreza towarzyszyła obchodom 40. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz i miasta Oświęcim. Od 1996 r. festiwal ma charakter konkursu międzynarodowego. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ amac/