Hit Berlinale, "hipnotyzujący" "Aloys" oraz "hipsterska techno tragedia" - "Creative Control" - m.in. te filmy znajdą się w programie 7. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (FKA), który w dniach 6-9 października odbędzie się w łódzkim kinie Wytwórnia.
"Festiwal przyczynia się do rozwoju krytyki filmowej, pokazuje obecność krytyków filmowych w mniej oczywistych kontekstach i zrywa ze stereotypami" - tak opisują imprezę organizatorzy. Dodają, że dzięki organizowanym na festiwalu konkursom i warsztatom "wiele zdolnych osób ma szansę rozpocząć swoją karierę krytyczną" oraz że "festiwal kontynuuje tradycje Łodzi jako kolebki polskiej myśli filmowej".
Program tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowano na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Publiczność w łódzkim kinie Wytwórnia obejrzy m.in. jeden z hitów tegorocznego Berlinale, "hipnotyzujący", jak piszą organizatorzy FKA, film "Aloys", debiut szwajcarskiego reżysera Tobiasa Nolle.
Tytułowy bohater Aloys Adorn to prywatny detektyw, który mieszka i pracuje z ojcem. Aloys doświadcza życie z bezpiecznej odległości - za pomocą kamery, której używa przez 24 godziny na dobę. Posiada ogromny zbiór taśm z monitoringu, które kolekcjonuje i obsesyjnie ogląda w domu. Kiedy ojciec bohatera umiera, Aloys zostaje sam, a jego bezpieczny dystans do świata ulega zakłóceniu. Po nocy ciężkiego picia bohater budzi się w autobusie. Jego kamera i nagrania zostają skradzione. Wkrótce tajemnicza kobieta zaczyna go szantażować. Oferuje zwrot taśm pod warunkiem, że Aloys zagra z nią w tajemniczą grę, w której jedyną formę kontaktu stanowić będzie wyobraźnia.
W programie 7. FKA jest też "hipsterska techno tragedia", czyli "Creative Control" Amerykanina Benjamina Dickinsona. "+Creative Control+ jest nie tyle przestrogą przed rozwijającą się technologią, ale raczej odbiciem nieuchronnej drogi, którą wszyscy zmierzamy" - oceniono w jednej z recenzji (Adam Patterson, "Film Pulse").
Główny bohater, David (grany przez Dickinsona) to przepracowany, uzależniony od technologicznych nowinek pracownik agencji reklamowej. Mężczyzna pracuje nad kampanią dla nowej generacji okularów, pozwalających ujrzeć "ulepszoną rzeczywistość". Jego związek z dziewczyną, instruktorką jogi Julilette, przechodzi kryzys. David zazdrości swojemu koledze Wimowi wspaniałego życia z seksowną Sophie. Postanawia więc wykorzystać okulary, by stworzyć rzeczywistych rozmiarów awatara Sophie.
Inne filmy, które obejrzeć można będzie podczas 7. FKA to m.in.: "Interruption" greckiego reżysera Yorgosa Zoisa (postmodernistyczna adaptacja teatralna tragedii greckiej) i "Plan Maggie" (USA, reż. Rebecca Miller) ze znaną z "Frances Ha" Gretą Gerwig w roli głównej.
"Kluczową rolę przy programowaniu ma dla nas zawsze głos liderów opinii – krytyków filmowych. Pokazujemy filmy, które nie pozwalają o sobie zapomnieć – rodzą polemikę. Każdorazowo dbamy także o podtrzymywanie pamięci o polskich dokonaniach w dziedzinie kinematografii, a przede wszystkim krytyki filmowej" - podkreślają, opisując imprezę organizatorzy FKA.
"Widz staje się dla naszych gości partnerem do dyskusji. Podczas najważniejszych wydarzeń festiwalu – paneli dyskusyjnych – otwieramy przed uczestnikami świat kultury produkcji, którego znajomość potrafi wzbogacić kontekst odbioru dzieła" - przypominają.
Organizatorem Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja jest Fundacja FKA.(PAP)
jp/ agz/