Film "Intruz" w reż. Magnusa von Horna został uznany za najlepszy debiut polski 20. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia, które zakończyło się w piątek w Łodzi. W kategorii debiutu europejskiego nagrodzono "Zaprzysięgłą dziewicę" Laury Bispuri.
Zdobywców głównych nagród organizowanego w Łodzi po raz 20. FKE widzowie poznali w piątek na finałowej gali Festiwalu. W kategorii debiuty polskie "Kryształowe Jabłko" otrzymał film w reżyserii Magnusa von Horna.
"+Intruz+ wdarł się niczym intruz w polskie kino. Nas poruszyła wnikliwość obserwacji, precyzja warsztatu filmowego i artystyczna harmonia" - uzasadniło wybór jury pod przewodnictwem Zygmunta Machwitza.
Za "umiejętność wykreowania trudnego świata, intensywność atmosfery i moralny niepokój" wyróżniono obraz Marcina Koszałki "Czerwony pająk". W opinii widzów najlepszym debiutem polskim była "Noc Walpurgii" Marcina Bortkiewicza z brawurową kreacją Małgorzaty Zajączkowskiej.
"Kryształową Łódkę" za debiut europejski otrzymał film "Zaprzysięgła dziewica" w reż. Laury Bispuri. W ocenie jury, któremu przewodniczył Maciej Karpiński, film to "niezwykle dojrzały debiut o rzadko spotykanej humanistycznej wadze tematu i świadomości środków artystycznych, zastosowanych subtelnie i precyzyjnie w celu ukazania z głęboką empatią ludzkiego dramatu zakłóconej tożsamości płciowej."
Wyróżnienie "za odważną i bezkompromisową penetrację mrocznych stron ludzkiej natury przy umiejętnym i konsekwentnym zastosowaniu reguł kina gatunkowego" przyznano w tej kategorii filmowi "Widzę, widzę" tandemu autorskiego Veronika Franz i Severin Fiala.
Zdaniem publiczności, najlepszym debiutem europejskim FKE była wyreżyserowana przez Tomasza Mielnika komedia "Droga do Rzymu".
Na finałowej gali wręczono także statuetki "Złotego Glana" - nagrody dla twórców kina idących pod prąd, przeciwstawiających się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej. W piątek otrzymali je scenograf Allan Starski oraz reżyserzy Marek Koterski i Wojciech Smarzowski. W dniu otwarcia tegorocznego FKE "Złote Glany" odebrali: twórca kina fińskiego Mika Kaurismaki, reżyser Wojciech Marczewski, aktor Robert Więckiewicz i operator Jerzy Zieliński.
W trakcie jubileuszowego FKE Orlen Cinergia w ciągu ośmiu dni widzowie obejrzeli ponad 80 filmów zgrupowanych w jedenaście sekcji programowych – obok debiutów polskich i europejskich były to m.in. dokumenty Wima Wendersa, kino fińskie, filmy Piera Paolo Passoliniego, obrazy z udziałem Nastassji Kinski, kino Dogmy i slow cinema. Projekcjom towarzyszyły spotkania z twórcami filmów, konferencja filmoznawcza na Uniwersytecie Łódzkim oraz konkurs na najlepszą polską piosenkę filmową "KamerTon 2015".
"Cieszę się, że udało się zaprosić tylu fantastycznych twórców kina, pokazać tyle trudno dostępnych filmów. To był festiwal spotkań z najlepszym kinem europejskim" - podkreśliła dyrektor artystyczna FKE Mariola Wiktor.
Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Jego pierwsza edycja odbyła się w roku 1992. W poprzednich latach "Złote Glany" odebrali m.in. Agnieszka Holland, John Malkovich, Zbigniew Rybczyński, Istvan Sabo, Lech Majewski, Peter Greenaway, Andriej Konczałowski, Jerry Schatzberg, Tomasz Kot, Katarzyna Nosowska i Zdzisław Beksiński.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym 20. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia. (PAP)
agm/ pz/