Reżyser Jerzy Skolimowski będzie głównym gościem 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia – najstarszego festiwalu filmowego w Łodzi. Tegoroczna edycja rozpocznie się 25 listopada i potrwa tydzień; będzie on wypełniony projekcjami, spotkaniami z ludźmi kina i koncertami.
"Festiwal odbywa się w mieście związanym z kinem i filmem; Stowarzyszenie Łódź Filmowa organizuje go od wielu lat i mam nadzieję, że nowa, nieco zmieniona formuła będzie bardziej przekonująca do publiczności. Festiwal będzie wychodził +w miasto+, nie zamknie się w salach kinowych. Chcemy do każdego z filmów zaprosić jak najwięcej gości, stworzyć atmosferę do dyskusji" - zapowiedział na konferencji w środę producent i pomysłodawca Forum Sławomir Fijałkowski.
Motywem przewodnim tegorocznej Cinergii jest słowo "Relacje".
"Chcemy nim podkreślić to, co jest w kinie najistotniejsze; zaczynając od dramaturgii, patrząc na fabułę filmu konstruowaną w oparciu o relacje bohaterów, ale także – co dla nas istotne – relacje między kinem a widzem. Te relacje budują nasze podejście do festiwalu" - wyjaśnił Fijałkowski.
Dyrektor artystyczna Festiwalu Anna Serdiukow podkreśliła, że organizatorzy chcą nawiązywać do dotychczasowej tradycji tej imprezy - pokazywania dobrego kina i wartościowych debiutów polskich i europejskich.
"Projekcje filmowe chcemy obudować w wydarzenia i konteksty nie tylko filmowe. Nowością będzie kino dla dzieci, prezentowane na porankach kinowych. Planujemy panel dyskusyjny poświęcony komiksowi w kinie. Zaprosimy nowego szefa warszawskiego Studia im. Munka Jerzego Kapuścińskiego, który opowie, jaką rolę w świecie filmu pełnią debiuty krótkometrażowe. Pokażemy flagowe produkcje krótkometrażowe Studia im. Munka – fabuły, dokumenty, animacje" - dodała.
FKE Orlen Cinergia to także liczne spotkania z gośćmi. Jednym z nich – i jednocześnie laureatem nagrody Złotego Glana wręczanej na Festiwalu - będzie Jerzy Skolimowski. Reżyser - tegoroczny zdobywca weneckiego Złotego Lwa za całokształt twórczości - spotka się m.in. ze studentami Szkoły Filmowej. Do Łodzi przyjadą też Wilhelm i Anka Sasnalowie z pokazywanym w Locarno filmem "Słońce, to słońce mnie oślepiło".
W programie imprezy obok jej tradycyjnych elementów – m.in. konkursu na filmowy debiut roku polski i zagraniczny – znajdzie się nieco mniej sekcji tematycznych niż w latach poprzednich.
"Nie będziemy robić kilkudziesięciu seansów dziennie, raczej zaproponujemy prezentację tych samych filmów w seansach powtórkowych, aby jak najwięcej łodzian mogło je obejrzeć. Postaramy się, by premierom polskim towarzyszyły spotkania z ich autorami" - zaznaczył dyrektor programowy Cinergii Krzysztof Spór.
W ramach Festiwalu przypomniane zostaną postaci zmarłego niedawno autora zdjęć Krzysztofa Ptaka, producenta Gene’a Gutowskiego, filmoznawczyni Marii Kornatowskiej.
Festiwalowe projekcje będą organizowane nie tylko w kinie Charlie i kinie Helios Sukcesja, ale również w przestrzeni miejskiej. Z okazji roku Krzysztofa Kieślowskiego wszystkie części "Dekalogu" będzie można obejrzeć w niecodziennym miejscu - kościele Jezuitów przy ul. Sienkiewicza. Filmy zostaną zaprezentowane w jednym, trwającym ponad dziesięć godzin, bloku.
Integralną częścią Cinergii będzie kamerTon – Konkurs Piosenki Filmowej. Publiczność pozna zdobywcę tytułu najlepszej tegorocznej piosenki filmowej 26 listopada w Teatrze Nowym; wydarzenie uświetni koncert Katarzyny Groniec.(PAP)
agm/ mow/