Pobyt w Lublinie Karola Wojtyły i jego 24-letnia praca wykładowcy w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim są tematem filmu dokumentalnego „Nasz profesor papieżem”, którego przedpremierowy pokaz odbył się w czwartek na KUL. Film pokazany będzie w TVP1 19 kwietnia.
Film odwołuje się do dorobku naukowego ks. Karola Wojtyły - późniejszego papieża Jana Pawła II - z czasów jego pracy na KUL, który stał się potem intelektualnym fundamentem jego papiestwa.
„Ci, którzy byli studentami czy doktorantami u Karola Wojtyły potwierdzają, że ten okres lubelski był szalenie ważny dla niego. Trzeba było zrobić ten film. W Polsce mało się pamięta, że zanim Karol Wojtyła został papieżem, był profesorem, był nim bardzo długo, przez 24 lata” - powiedział dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL ks. prof. Alfred Wierzbicki.
Księdza profesora Wojtyłę wspominają w filmie m.in. Halina Bortnowska, ks. prof. Andrzej Szostek, prof. Stanisław Grygiel. „Każda z osób, która go spotkała, otrzymała od niego bardzo wiele. Gdzie jest ten profesor Wojtyła? Właśnie w tych, którzy byli jego uczniami” - dodał ks. Wierzbicki.
„Ci, którzy byli studentami czy doktorantami u Karola Wojtyły potwierdzają, że ten okres lubelski był szalenie ważny dla niego. Trzeba było zrobić ten film. W Polsce mało się pamięta, że zanim Karol Wojtyła został papieżem, był profesorem, był nim bardzo długo, przez 24 lata” - powiedział dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL ks. prof. Alfred Wierzbicki.
Reżyserem filmu jest Grzegorz Linkowski. Film wyprodukowała Telewizja Polska. Jego premiera zaplanowana jest na 19 kwietnia, w Wielką Sobotę, w TVP1 o godz 10.20.
Karol Wojtyła wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 1954 r. do wyboru na papieża w 1978 r. Ponad 20 lat kierował tu katedrą etyki. Po jego śmierci KUL przyjął imię Jana Pawła II.
Wojtyła był wykładowcą na KUL w czasach komunizmu, gdy ten uniwersytet był jedyną prywatną wyższą uczelnią w całym bloku sowieckim, symbolem wolności i niezależności myśli, głównym ośrodkiem kształcenia inteligencji katolickiej w Polsce.
Rozpoczął pracę wykładami zleconymi z etyki. Był wtedy już samodzielnym pracownikiem naukowym - stopień doktora uzyskał w rzymskim Angelicum, a habilitację na wydziale teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1956 r. został kierownikiem Katedry Etyki KUL.
Wojtyła nie zaprzestał pracy na lubelskiej uczelni także wtedy, gdy został biskupem, następnie metropolitą krakowskim, a potem kardynałem. Dojeżdżał na zajęcia na KUL, albo studenci z Lublina przyjeżdżali do niego do Krakowa. Od kiedy objął urząd biskupa krakowskiego swoją pensję KUL-owską oddawał na stypendia dla młodzieży.
W 1976 r. Senat KUL nadał kardynałowi Wojtyle tytuł honorowego profesora tej uczelni, a w 1983 r. - już papieżowi Janowi Pawłowi II - tytuł doktora honoris causa.
Jan Paweł II odwiedził KUL tylko raz, w 1987 r. W przemówieniu do społeczności uczelni podkreślił wtedy, że katolicka specyfika uniwersytetu stanowi o jego atrakcyjności wśród wszystkich polskich szkół akademickich. „Tu powinno się oczekiwać nie tylko solidnej wiedzy, ale też dostępu do innego porządku prawdy, do tego specyficznego światła, jakie tajemnica Chrystusa rzuca na misterium ludzkiego istnienia”- mówił.
W 1982 r. senat KUL powołał Instytut Jana Pawła II dla prowadzenia studiów nad myślą i dziełem Karola Wojtyły.
O wielkim wykładowcy KUL przypomina pomnik na dziedzińcu uczelni - rzeźba na postumencie przedstawiająca scenę z audiencji dla Polaków następnego dnia po inauguracji pontyfikatu, gdy Jan Paweł II obejmuje przyklękającego przed nim kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Pamiątki po Janie Pawle II zgromadzono w Muzeum Uniwersyteckim; są tam m.in. tron, na którym papież siedział podczas wizyty na KUL oraz używane przez niego szaty liturgiczne. Z okresu, kiedy Wojtyła wykładał na lubelskiej uczelni są m.in. fotografie i kopie dokumentów, a także pamiątki z jednej z górskich wypraw, na które lubił chodzić z przyjaciółmi.
Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymał też relikwie bł. Jana Pawła II. Relikwiarz z kroplą krwi wsączoną w kawałek białej tkaniny, umieszczony został w filarze kościoła akademickiego KUL.(PAP)
ren/kop/ dym/