Rola polskiego podziemia niepodległościowego i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem jest dominującym tematem VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Impreza startuje w najbliższy czwartek, 24 września, w Gdyni.
„Festiwal powstał z potrzeby prezentowania filmów o polskiej historii najnowszej. Ale chcieliśmy również stworzyć przestrzeń, w której – pomiędzy projekcjami – będziemy w gronie twórców, historyków i widzów rozmawiać o tym, jak opowiadać o tej historii, by była ona interesująca dla współczesnego polskiego odbiorcy” - powiedział PAP Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu.
Festiwal koncentruje się na roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem. Zdaniem twórców imprezy, jest to „największy w Polsce festiwal i jedyny tak wszechstronnie opowiadający najnowszą historię naszego kraju”.
W tym roku podczas festiwalu będzie można obejrzeć 45 filmów dokumentalnych i fabularnych.
„Festiwal powstał z potrzeby prezentowania filmów o polskiej historii najnowszej. Ale chcieliśmy również stworzyć przestrzeń, w której – pomiędzy projekcjami – będziemy w gronie twórców, historyków i widzów rozmawiać o tym, jak opowiadać o tej historii, by była ona interesująca dla współczesnego polskiego odbiorcy” - mówi PAP Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu.
Wśród innych punktów festiwalowego programu, znajdują się również dokumenty radiowe, miasteczko partyzanckie, spektakl teatralny, wystawy a także koncerty - Katy Carr, Panien Wyklętych z Kasią Kowalską na czele i zespołu Contra Mundum.
Główna nagroda przyznawana na Festiwalu to „Złoty opornik” - jest to nawiązanie do oporników elektrycznych, które nosili polscy opozycjoniści związani z „Solidarnością”. O nagrodę będzie ubiegało się 19 filmów.
W tym roku na Festiwalu odbędzie się po raz pierwszy Konkurs na Dokument Radiowy, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze dokumenty radiowe o tematyce historycznej w ramach międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Ogółem – 14 audycji.
Festiwalowi towarzyszy również konkurs „Młodzi Dla Historii”, w którym młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym może zaprezentować własne produkcje filmowe. W tym roku, o nagrodę główną – Anioła Wolności – będzie ubiegało się 17 obrazów. Ale to nie jedyny konkurs kierowany w tym roku do młodzieży.
„W tym roku zaproponowaliśmy nowy konkurs kierowany do młodych, obok konkursu filmowego o nagrodę Anioła Wolności – stylizacje modowe. Miedzy innymi seriale takie jak +Czas honoru+ sprawiły, że wśród młodzieży zwiększyło się zainteresowanie historią. Wiemy, że młodzi fascynują się również modą tamtych lat. Zadaniem młodych było przesłanie nam fotografii ze stworzonymi przez siebie stylizacjami inspirowanymi postaciami lat ’40 oraz swoimi pradziadkami. Spośród nich wybraliśmy te, które będą ze sobą rywalizowały w zmaganiach konkursowych” - powiedział Gołębiewski.
Festiwal odbywa się w Gdyńskim Centrum Filmowym na Placu Grunwaldzkim 2. Impreza potrwa do 26 września.
Szczegółowy program i inne informacje można znaleźć na oficjalnej festiwalowej stronie: http://festiwalnnw.pl.
jur/ ls/