Kultura i sztuka po 1989 roku

15.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Pokazy ekranizacji książek Sienkiewicza w sejmowych ogrodach

Kadr z filmu „Potop” w reż. Jerzego Hoffmana. Fot. PAP/CAF/J. Olszewski Kadr z filmu „Potop” w reż. Jerzego Hoffmana. Fot. PAP/CAF/J. Olszewski

"W pustyni i w puszczy" i "Potop Redivivus" - to część spośród filmów, które będzie można zobaczyć w ramach akcji "Sienkiewicz znany i nieznany". Lato filmowe w Sejmie rozpocznie się w najbliższą sobotę pokazem "Quo Vadis" w reż. Jerzego Kawalerowicza.

"Sienkiewicz przyświeca nam dlatego, że Sejm uchwalił go jednym z patronów bieżącego roku" - wyjaśnił we wtorkowej rozmowie z PAP Mikołaj Kałuszko z Wszechnicy Sejmowej. "Stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem będzie przypomnienie kilku ekranizacji filmów noblisty. Staraliśmy się tak ułożyć program cyklu, żeby zainteresować różnych kinomanów, dlatego pokażemy zarówno bardzo dobrze znane, jak i zapomniane ekranizacje książek Sienkiewicza" - mówił.

Sejmowe lato filmowe rozpocznie w przyszłym tygodniu pokaz filmu nagrodzonego trzema Orłami - "Quo Vadis" w reż. Jerzego Kawalerowicza. Epicka produkcja, o zrealizowaniu której Kawalerowicz marzył przez lata, zebrała gromadę wybitnych znanych aktorów. W filmie, do którego zdjęcia kręcono m.in. w Tunezji, Francji, Polsce i we Włoszech, wystąpili m.in. Paweł Deląg, Magdalena Mielcarz, Bogusław Linda, Danuta Stenka, Franciszek Pieczka i Jerzy Trela.

"Sienkiewicz przyświeca nam dlatego, że Sejm uchwalił go jednym z patronów bieżącego roku" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Mikołaj Kałuszko z Wszechnicy Sejmowej. "Stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem będzie przypomnienie kilku ekranizacji filmów noblisty. Staraliśmy się tak ułożyć program cyklu, żeby zainteresować różnych kinomanów, dlatego pokażemy zarówno bardzo dobrze znane, jak i zapomniane ekranizacje książek Sienkiewicza" - mówił.

Zdaniem Kałuszki spośród prezentowanych filmów warto zwrócić uwagę np. na - zapowiedzianą na przedostatnią sobotę lipca - "Komedię z pomyłek" w reż. Jerzego Zarzyckiego - "niedługi, telewizyjny film". "Ten obraz jest zaskakujący z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że Sienkiewicz napisał western i że w latach 60. w ogóle kręcono w Polsce westerny" - skomentował. "Poza tym trzeba pamiętać, że brawurową rolę odegrała w nim Iga Cembrzyńska" - podkreślił.

Wraz z "Komedią z pomyłek" wyświetlony zostanie najstarszy (1923) z filmów prezentowanych w ramach cyklu - niemy "Bartek zwycięzca". Reżyser filmu Edward Puchalski, wiernie przedstawił nowelę Sienkiewicza, opowiadającą historię Bartka Słowika, chłopa z poznańskiego, który trafił na francuski front i - za szczególną waleczność dla Niemców - został odznaczony Żelaznym Krzyżem. Zwycięzca po powrocie do Polski, pomimo swoich zasług wojennych, został jednak skazany na trzy miesiące i wysoką grzywnę za pobicie niemieckiego nauczyciela.

Prócz tego uczestnicy wydarzenia zobaczą wyprodukowaną na potrzeby telewizji historię miłości dwóch przyjaciół - młodego panicza Henryka i jego rówieśnika, syna bogatego ziemianina tatarskiego Selima - do jednej kobiety. "Hanię", romans obsadzony przez młodych absolwentów szkoły aktorskiej - Jadwigę Kuryluk i Jerzego Duszyńskiego, reżyserował pierwotnie Józef Lejtes. Autorem zdjęć do filmu - powstałych na podstawie scenariusza Józefa Hena, który na potrzeby filmu połączył dwie sienkiewiczowskie nowele, "Starego sługę" i tytułową "Hanię" - był Stanisław Wohl. Po 44 latach przerwy podczas prac nad filmem, które rozpoczęły się wraz z wybuchem drugiej wojny światowej, Wohl wrócił do filmu, by następnie zadedykować go Józefowi Lejtesowi.

W pierwszą sobotę sierpnia pokazane zostanie pierwsza filmowa adaptacja jednej z najbardziej znanych powieści Sienkiewicza. Widzowie zobaczą "W pustyni i w puszczy" w reż. Władysława Ślesickiego. Odtwórców głównych ról wybrano spośród niemalże 7 tysięcy dziewcząt i chłopców. Nel zagrała ostatecznie Monika Rosca, a Stasia Tomasz Mędrzak. Wspólnie przez blisko trzy lata w Egipcie, Bułgarii i Sudanie pracowali nad przedstawieniem historii dzieci, które zostały porwane przez plemię derwiszów i - przechodząc przez szereg przygód - starały się dotrzeć do swoich ojców.

Pokazane zostaną także "Szkice węglem" (1956) w reż. Antoniego Bohdziewicza, dramat rodzinny z drugiej połowy XIX wieku. Cykl zakończy pokaz "Potopu Redivivus" w reż. Jerzego Hoffmana, filmu powstałego w 1976 roku i poprawionego po 39 latach. Produkcja zrealizowana "ku pokrzepieniu serc" zebrała jednych najlepszych polskich aktorów. W gronie blisko czterystu aktorów i tysięcy statystów znaleźli się m.in. Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki, Leszek Teleszyński, Franciszek Pieczka, Krzysztof Kowalewski, Leon Niemczyk oraz Kazimierz Kaczor. Zdjęcia kręcono m.in. w okolicach Mińska oraz w Kijowie. Do przedstawienia historii Oleńki Billewiczówny, Andrzeja Kmicica i okresu potopu szwedzkiego wykonano ponad dwadzieścia tysięcy kostiumów.

Pokazy będą odbywały się w soboty, począwszy od najbliższego weekendu. Filmy będą prezentowane o 22(w lipcu) i o 21 - w sierpniu. Na widzów będą czekały leżaki oraz - w razie niepogody - peleryny przeciwdeszczowe. (PAP)

oma/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL