Powstanie Warszawskie

14.02.2019

Polski film „Kartka z Powstania” nagrodzony na festiwalu w Kalkucie

„Kartka z Powstania”, pierwszy polski film historyczny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości, został nagrodzony podczas Calcutta International Cult Film Festival - poinformował w czwartek na Twitterze Rafał Wiśniewski z Narodowego Centrum Kultury.

"Kartka z Powstania" jest fabularyzowanym filmem historycznym zrealizowanym w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Technologia stanowi połączenie stereoskopii (technika obrazowania oddająca wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości) oraz dźwięku ambisonicznego. Dzięki niej odbiorca, zakładając specjalne gogle, ma wrażenie znajdowania "wewnątrz" filmowego świata.

Polski film nagrodzony podczas Calcutta International Cult Film Festival opowiada historię powstańca warszawskiego Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który w sierpniu 1944 roku otrzymuje od córki kartkę z modlitwą. Kartka w zaskakujący sposób wpływa na jego losy.

Koproducentem filmu, który został wcześniej zaprezentowany podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jest Narodowe Centrum Kultury.

CICFF co miesiąc organizuje przeglądy filmów z całego świata, wyłaniając kandydatów do nagrody Złotego Lisa. Najbliższa gala Golden Fox Awards odbedzie się w styczniu 2020 roku.(PAP)

Autorka: Malwina Wapińska

mwp/ itm

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL