Kampania 1939

21.11.2019 aktualizacja 22.11.2019

Premiera filmu dokumentalnego i portalu ze wspomnieniami w piątek w MIIWŚ

Pokazy filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Pokazy filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się w piątek premiera filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939” oraz specjalnego portalu z relacjami świadków wojny. Oba projekty zostały przygotowane w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Trwający ok. godzinę film dokumentalny „Gdańsk 1939”, w reżyserii Grzegorza Karbowskiego, na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej zrealizowało Video Studio Gdańsk.

"Film opowiada o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie nawiązującej między innymi do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30. Do poruszanych przez dokument zagadnień należą tragiczne losy polskiej i żydowskiej ludności tego miasta, a także bohaterska obrona Westerplatte czy gdańskiego gmachu Poczty Polskiej" - poinformował rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Aleksander Masłowski.

Dodał, że w dokumencie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych. Dopełniają je fragmenty wspomnień ze świadkami historii, zrealizowanych przez MIIWŚ. Wśród osób wspominających przedwojenny Gdańsk jest m.in. zmarły w 2016 r. wybitny reżyser filmowy i teatralny Andrzej Wajda. Relacje świadków uzupełniają komentarze historyków oraz badaczy historii Gdańska XX wieku.

CZYTAJ TAKŻE

Oprócz projekcji filmu w MIIWŚ zaplanowano także w piątek uruchomienie Portalu Historii Mówionej.

"Na początek dostępnych będzie 15 notacji filmowych trwających łącznie 18 godzin. Portal będzie systematycznie uzupełniany o kolejne nagrania. Muzeum posiada na razie ok. 450 relacji" - poinformował PAP Masłowski.

Wyjaśnił, że większość nagrań dotyczy polskich losów podczas wojny, ale nie brakuje wśród nich opowieści o innych narodach dotkniętych konfliktem i okupacją.

"Portal da możliwość nie tylko obejrzenia zgromadzonych relacji filmowych, ale i pobrania ich transkrypcji w języku polskim lub angielskim. Tam gdzie to było możliwe do udostępnionych relacji dołączone zostały w galerii kopie dokumentów i zdjęć archiwalnych" - dodał rzecznik prasowy MIIWŚ.

Nagrania zrealizowano głównie na terenie Polski, ale część wspomnień pochodzi też od osób zamieszkałych za granicą m.in. w Białorusi, Niemczech, na Ukrainie i USA. Wśród opowiadających o swoich przeżyciach wojennych są też cudzoziemcy. Większość relacji uzyskali pracownicy MIIWŚ, a pozostałe pochodzą od Fundacji Filmowej Armii Krajowej.

Z Portalu Historii Mówionej będzie można korzystać wyłącznie w celach niekomercyjnych tj. edukacyjnych i badawczych. Skierowany jest głównie do uczniów, studentów, naukowców, filmowców, dziennikarzy, a także przedstawicieli instytucji badawczych i popularyzujących wiedzę o II wojnie światowej.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL