Polskie Państwo Podziemne

02.10.2014 aktualizacja 18.07.2016

Premiera filmu o rtm. Pileckim przed Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

 Syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej Pilecki i Marcin Kwaśn, odtwórca głównej roli. Fot. PAP/G. Momot Syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej Pilecki i Marcin Kwaśn, odtwórca głównej roli. Fot. PAP/G. Momot

Twórcy fabularyzowanego dokumentu o rtm. Witoldzie Pileckim kończą prace nad filmem. Premierę zaplanowano na 27 lutego, tuż przed przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - powiedział Bogdan Wasztyl.

Producent powiedział, że film znajduje się już w postprodukcji. "Mocno zaawansowany jest montaż reżyserski. We współpracy z zespołem rockowym Forteca rozpoczęliśmy prace nad motywami muzycznymi. Pozostanie nam jeszcze koloryzacja i prace nad dźwiękiem przestrzennym. Wszystkie prace powinniśmy zakończyć do połowy listopada" – wyjaśnił Wasztyl.

"Premiera odbędzie się najprawdopodobniej w Warszawie" – dodał Wasztyl.

Zdjęcia do filmu, którego reżyserem jest Mirosław Krzyszkowski, rozpoczęły się w maju. W głównej roli występuje warszawski aktor Maciej Kwaśny. Sceny plenerowe zostały zrealizowane m.in. w dworze Tetmajerów w Łopusznej koło Nowego Targu, którego wnętrza posłużyły za rodzinny majątek Pileckich, pod Krzeszowicami, w Oświęcimiu, Brzezince i Brzeszczach. Film potrwa ponad 100 minut.

Realizatorzy zamierzają wykorzystać także rozmowy z dziećmi rotmistrza - Zofią Pilecką-Optułowicz oraz Andrzejem Pileckim, a także zdjęcia z prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce, kwaterze na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Komuniści chowali tam bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia niepodległościowego, których zamordowali w latach 40. i 50. Prawdopodobnie spoczywa tam także rotmistrz.

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech.

Rotmistrz Pilecki został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r.; zrehabilitowano go w 1991 r.

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył rtm. Pileckiego Orderem Orła Białego. (PAP)

szf/ szb/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL