Twórcy fabularyzowanego dokumentu o rtm. Witoldzie Pileckim kończą prace nad filmem. Premierę zaplanowano na 27 lutego, tuż przed przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - powiedział Bogdan Wasztyl.
Producent powiedział, że film znajduje się już w postprodukcji. "Mocno zaawansowany jest montaż reżyserski. We współpracy z zespołem rockowym Forteca rozpoczęliśmy prace nad motywami muzycznymi. Pozostanie nam jeszcze koloryzacja i prace nad dźwiękiem przestrzennym. Wszystkie prace powinniśmy zakończyć do połowy listopada" – wyjaśnił Wasztyl.
"Premiera odbędzie się najprawdopodobniej w Warszawie" – dodał Wasztyl.
Zdjęcia do filmu, którego reżyserem jest Mirosław Krzyszkowski, rozpoczęły się w maju. W głównej roli występuje warszawski aktor Maciej Kwaśny. Sceny plenerowe zostały zrealizowane m.in. w dworze Tetmajerów w Łopusznej koło Nowego Targu, którego wnętrza posłużyły za rodzinny majątek Pileckich, pod Krzeszowicami, w Oświęcimiu, Brzezince i Brzeszczach. Film potrwa ponad 100 minut.
Realizatorzy zamierzają wykorzystać także rozmowy z dziećmi rotmistrza - Zofią Pilecką-Optułowicz oraz Andrzejem Pileckim, a także zdjęcia z prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce, kwaterze na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Komuniści chowali tam bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia niepodległościowego, których zamordowali w latach 40. i 50. Prawdopodobnie spoczywa tam także rotmistrz.
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech.
Rotmistrz Pilecki został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r.; zrehabilitowano go w 1991 r.
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył rtm. Pileckiego Orderem Orła Białego. (PAP)
szf/ szb/ mow/