Zgromadzenie, konserwacja, zdigitalizowanie i prezentacja archiwalnych amatorskich materiałów filmowych poświęconych Warszawie jest celem programu "Lokalna pamięć filmowa", który zostanie zainaugurowany w niedzielę w stołecznym Muzeum Woli.
"+Lokalna pamięć filmowa+ to nasz nowy program muzealny. Dotyczy on mało w Polsce popularnego obszaru amatorskich taśm filmowych, czyli domowych, rodzinnych filmów zarejestrowanych na taśmach w formatach 8 mm; Super 8; 9,5 mm i 16 mm, zarówno sprzed 1939 r., jak i powojennych. Ich tematem wspólnym ma być szeroko rozumiana Warszawa" - opowiadała PAP kierownik Muzeum Woli Hanna Nowak-Radziejowska.
Projekt ma zainaugurować akcja opowiadająca jak materiały filmowe znajdujące się w archiwach wielu domów, są ciekawe i ważne historycznie oraz zachęcająca do dzielenia się nimi z muzeum. "Pragniemy zachęcić mieszkańców, by zaczęli szukać tych filmów i je do nas przynosić. Będzie możliwość obejrzenia ich na specjalnych starych projektorach, bo często problemem jest właśnie brak sprzętu, na którym można odtworzyć filmy. Naszym celem jest zaopiekowanie się tymi materiałami i przygotowanie do digitalizacji, by docelowo można było z nich stworzyć archiwum filmów nieprofesjonalnych związanych z Warszawą" - relacjonowała Nowak-Radziejowska.
W trakcie zaplanowanego na cały rok programu goście Muzeum Woli będą mogli uczestniczyć w spotkaniach, projekcjach oraz spektaklach poświęconych filmom nieprofesjonalnym i komercyjnym, a także ich relacjom z historią i pamięcią.
Program rozpocznie się w niedzielę "Dniem z taśmą", podczas którego przez kilka godzin będą dostępni konserwatorzy i pracownicy muzeum, którzy będą te taśmy przyjmować i wykonywać podstawowe czynności konserwatorskie. Będzie je można również wspólnie obejrzeć. "Wieczorem Monika Supruniuk z Filmoteki Narodowej opowie o Kazimierzu Prószyńskim, pionierze amatorskiego kina i pokaże jego film odnaleziony w archiwach zarejestrowany na wymyślonej przez niego pierwszej kamerze, która nagrywała ruch. Projekcjom będzie towarzyszyła muzyka na żywo, ponieważ filmy są generalnie nieme" - mówiła kierownik Muzeum.
Planowane są także różnego typu działania związane z projektem - "Dni z taśmą" czy warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których będzie można zapoznać się z dawnymi technikami fotograficznymi. W ramach cyklu zaplanowano także opowieści o historii kina amatorskiego czy specjalne pokazy filmów amatorskich i kronik, którym będą towarzyszyć dyskusje.
"Docelowo taśmy filmowe będą w Muzeum zbierane i archiwizowane. Dzięki nim będzie można zobaczyć stolicę z różnych okresów, z perspektywy dnia codziennego, zwykłych ludzi, których życie przeplata się z ważnymi wydarzeniami z historii. Często nie zdajemy sobie sprawy jak cenne świadectwa posiadamy, interesujące zarówno dla historyków, jak i socjologów, antropologów, a także filmowców, artystów i mieszkańców miasta. Zapraszamy nie tylko osoby posiadające takie archiwalne nagrania, ale również zainteresowanych ich obejrzeniem" - podsumowała Nowak-Radziejowska.
W trakcie zaplanowanego na cały rok programu goście Muzeum Woli będą mogli uczestniczyć w spotkaniach, projekcjach oraz spektaklach poświęconych filmom nieprofesjonalnym i komercyjnym, a także ich relacjom z historią i pamięcią. (PAP)
akn/ abe/