Kultura i sztuka po 1989 roku

13.03.2018

"Sputnik nad Opolem" - trzecia edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich

Projekcją rosyjskiego kandydata do Oskara - "Niemiłości" w reżyserii Andrieja Zwiagnicewa rozpoczął się we wtorek Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Opolem". Organizowany po raz trzeci opolski festiwal jest regionalną repliką organizowanego od 2007 r. "Sputnika nad Polską".

"Dzisiejsza Rosja jest tyglem, w którym stopiło się wiele kultur na olbrzymich i radykalnie różniących się od siebie terenach. Chociażby dlatego jest krajem wielu kontrastów i tajemniczym dla mieszkańców Polski" - powiedział PAP Maciej Kochański rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego, współorganizatora festiwalu. "W ciągu kilku dni będziemy mieli szansę na zbliżenie się do Rosji i sposobu, w jaki jej mieszkańcy widzą świat i swoje najbliższe otoczenie. Myślę, że każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego" - dodał.

Do niedzieli miłośnicy współczesnego rosyjskiego kina mogą podczas ośmiu seansów w kinie "Meduza" oraz Narodowym Centrum Polskiej Piosenki zobaczyć - oprócz "Niemiłości" - m.in. "Damę Pikową" (reż. Paweł Łungin), "Siodło tureckie" (reż. Jusup Razykow), "Bolszoj" (reż. Walerij Todorowskij) i "Czas pionierów" w reżyserii Dmitrija Kisielowa.

Organizatorzy "Sputnika nad Opolem" przygotowali też szereg imprez towarzyszących - m.in. koncert ballad Bułata Okudżawy i Żanny Biczewskiej w wykonaniu trio "Ponad chmurami", ogólnopolską konferencję naukową "Film zwierciadłem duszy rosyjskiej" i spotkania z podróżnikami, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i obserwacjami ze swoich wypraw do Rosji.

Na najmłodszych w sobotę i niedzielę czekają produkcje filmowe składające się z najbardziej znanych rosyjskich bajek. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Stowarzyszenie Opolskie Lamy i Uniwersytet Opolski. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL