Europa i świat po 1989 roku

05.07.2017

USA: Michael Moore nakręci film dokumentalny o Donaldzie Trumpie

Znany amerykański aktor, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych Michael Moore zrealizuje film o nowym prezydencie USA Donaldzie Trumpie. Dokument będzie nosił tytuł "Fahrenheit 11.9" dla upamiętnienia daty zwycięstwa Trumpa w wyborach prezydenckich.

Amerykański dokumentalista Michael Moore - twórca filmu dokumentalnego "Fahrenheit 9.11", krytykującego politykę prezydenta George'a W. Busha - przygotowuje się do nakręcenia nowego filmu o prezydencie Donaldzie Trumpie - poinformowała agencja TASS, cytując doniesienia magazynu "Hollywood Reporter".

Nowy film będzie zatytułowany "Fahrenheit 11.9", aby przypominać widzom o dacie zwycięskich wyborów prezydenckich Donalda Trumpa, 9 listopada 2016 r.

W październiku 2016 r. w jednym z nowojorskich kin reżyser pokazał nakręcony w sekrecie film krótkometrażowy pt. "Michael Moore w kraju Trumpa", w którym skrytykował program polityczny i osobowość miliardera. Moore pracował nad nim przez blisko dwa tygodnie w tajemnicy, a informacje o pokazie podał dobę przed premierą na Twitterze.

Michael Francis Moore (ur. 23 kwietnia 1954 r.) jest amerykańskim aktorem, reżyserem filmów dokumentalnych, scenarzystą, producentem filmowym i pisarzem. Znany jest z krytyki globalizacji, dużych korporacji, handlu bronią, wojny w Iraku, prezydentury George'a W. Busha i amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej. Sławę przyniósł mu film dokumentalny "Zabawy z bronią", za który zdobył m.in. nagrodę Cezara (najlepszy film zagraniczny) i Oscara (w kategorii najlepszy film dokumentalny). W 2005 r. magazyn "Time" umieścił go na liście stu najbardziej wpływowych ludzi świata.

Jego film "Fahrenheit 9.11" był pamfletem politycznym na rządy prezydenta George'a W. Busha. W 2004 r. Moore otrzymał za niego Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Do dziś - jak podają agencje - pozostaje "najbardziej kasowym filmem dokumentalnym w historii USA" (wpływy kasowe na świecie wyniosły 222 mln dolarów, 120 mln dolarów w USA). (PAP)

gj/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL