Holokaust

07.12.2017

W Mińsku premiera białoruskojęzycznej wersji filmu „Azyl”

W Mińsku odbyła się w czwartek premiera białoruskojęzycznej wersji filmu „Azyl”, opowiadającego historię polskiego małżeństwa Żabińskich – którzy w czasie wojny ratowali Żydów, ukrywając ich w warszawskim zoo. W pokazie wzięli udział ambasadorowie Polski i Izraela.

„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – mówił ambasador Konrad Pawlik, cytując zaczerpnięte z Talmudu słowa widniejące na medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem osobom, które z narażeniem życia ratowały Żydów w czasie II wojny światowej.

Przypominając opisaną w filmie historię Antoniny i Jana Żabińskich, ambasador RP podkreślił, że wśród ponad 26 tys. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata było 6,7 tys. Polaków i ponad 600 Białorusinów.

Pawlik mówił również o tym, że w 2016 roku w Markowej otwarto muzeum poświęcone pamięci Polaków, którzy w czasie wojny ratowali Żydów.

„Po 80 latach jest coraz mniej ludzi, którzy pamiętają o Holokauście” - mówił ambasador Izraela na Białorusi Alon Shoham. „Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy pomagają nam przypominać o tym światu. Jesteśmy wdzięczni Polsce, która przekazuje tę pamięć młodym ludziom” – dodał.

Film „Azyl” (The Zookeeper’s Wife), wyreżyserowany przez Niki Caro, opowiada historię polskiego dyrektora warszawskiego zoo Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny, którzy w czasie II wojny światowej w swoim domu i na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali i uratowali blisko 300 Żydów. Za swoją działalność zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

W wersji białoruskojęzycznej film został pokazany w ramach projektu „Weekendy Białoruskie” przy wsparciu firmy Velcom i Instytutu Polskiego w Mińsku. „Azyl” przez trzy dni będzie wyświetlany w mińskim kinie „Moskwa”, zaplanowano także pokazy w Brześciu i Grodnie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL