Zbigniew Romaszewski powinien być uwzględniony w książkach do historii, żeby młodzież uczyła się takich postaw - powiedział wicemarszałek Senatu Michał Seweryński przed czwartkowym pokazem filmu "Senator" Pawła Woldana zaprezentowanym w Izbie Wyższej parlamentu RP.
Podczas pokazu obecne były m.in. żona Zbigniewa Romaszewskiego - Zofia, jego córka Agnieszka Romaszewska-Guzy, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Wicemarszałek Senatu Michał Seweryński powitał zebranych i przypomniał, że choć nie znali się z marszałkiem Romaszewskim bardzo dobrze, to jednak czuje się w pewnym sensie spadkobiercą jego działań, ponieważ objął po nim przewodniczenie Senackiej Komisji Praw Człowieka. "Zbigniew Romaszewski, poprzez swoje działania stał się legendą polskiej opozycji demokratycznej. Zapisał się w naszej pamięci jako wybitny Polak, nie tylko dlatego, że był członkiem Trybunału Stanu, Marszałkiem Senatu, kawalerem Orła Białego, ale przez tę działalność dla ludzi, odważny czyn obywatelski. Marszałek Romaszewski powinien być uwzględniony w książkach do historii, żeby młodzież uczyła się takich postaw" - powiedział Seweryński.
Reżyser filmu, Paweł Woldan powiedział: "Cieszę się, że dożyłem tego dnia. W 1990 roku łudziłem się, że w następnych latach będę mógł robić takie filmy, jakie chcę. Okazuje się, że nie do końca. Był tylko krótki moment w latach 90., potem wszystko jakoś wróciło do moich doświadczeń z PRL-u. Teraz od 3 lat możemy robić takie filmy, o jakich zawsze marzyłem. Dziękuję za te czasy" - zwrócił się reżyser filmu do senatorów.
Film "Senator" opowiada o drodze życiowej Zbigniewa Romaszewskiego, o jego działalności opozycyjnej aż do wolnych wyborów w 1989 roku, kiedy został senatorem. Ukazuje jego życie w czasach PRL-u, kiedy działał w konspiracji, ale także publicznie, kiedy zdeklarował swój udział w KOR-ze i pomoc dla uwięzionych robotników i ich rodzin w Radomiu. Film pokazuje, jak kształtowała się koncepcja polityczna i życiowa bohatera filmu. Wybrane fragmenty wywiadów telewizyjnych, radiowych i prasowych uzupełniają wypowiedzi przyjaciół Romaszewskiego m.in. Jana Kelusa, Piotra Andrzejewskiego i Adama Borowskiego.
Zbigniew Romaszewski, legenda opozycji antykomunistycznej, działacz KOR i Solidarności, wieloletni senator i wicemarszałek Senatu, urodził się w Warszawie, 2 lutego 1940 r. – to oficjalna, zapisana w metryce urodzenia data; inna, najprawdopodobniej prawdziwa, podawana przy różnych okazjach przez samego polityka, to 12 grudnia 1939 r. W 1964 r. ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku 1980 r. obronił doktorat w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie pracował od ukończenia studiów do 1983 r.
W okresie PRL był opozycjonistą. W 1967 r. wraz z żoną Zofią zbierał podpisy pod petycją pracowników naukowych w obronie Adama Michnika. W 1976 r., po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie, uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym. Od 1977 r. był członkiem KOR; wspólnie z żoną prowadził Biuro Interwencyjne, rejestrujące przypadki łamania praw człowieka i niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. W latach 1980-81 Romaszewski kierował Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ "S", został wybrany do Prezydium "S" Zarządu Regionu Mazowsze, a następnie do Komisji Krajowej. W stanie wojennym ukrywał się, był poszukiwany przez SB. W tym czasie zorganizował podziemne Radio "Solidarność". Pierwszą audycję nadano 12 kwietnia 1982 r. w Warszawie.
Aresztowany w sierpniu 1982 r., Romaszewski był sądzony w dwóch kolejnych procesach: twórców Radia "Solidarność" i Komitetu Samopomocy Społecznej KOR. Został skazany w lutym 1983 r. na 4,5 roku więzienia; wyszedł na mocy amnestii w sierpniu 1984 r.; uniewinniono go w 1991 r. Po zwolnieniu z więzienia, centralne władze PAN uniemożliwiły mu podjęcie dalszej pracy w Instytucie Fizyki w Warszawie. Został zatrudniony wówczas jako redaktor "Acta Physica Polonica" w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1998 r. Romaszewski założył Fundację Obrony Praw Człowieka.
Od 1989 r. do 2011 Romaszewski zasiadał w Senacie. W 2007 r. został wicemarszałkiem Izby Wyższej polskiego parlamentu. W 2011 r. został wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. W tym samym roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego. Zbigniew Romaszewski zmarł 13 lutego 2014 roku w Warszawie. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
edytor: Paweł Tomczyk
aszw/ pat/