166 filmów zakwalifikowano do tegorocznego Przeglądu Filmów o Sztuce, który odbędzie się od 11 do 16 kwietnia w Zakopanem. Wydarzenie, które w 1968 r. zapoczątkowali zakopiańscy artyści na czele z Władysławem Hasiorem, zostało reaktywowane dwa lata temu.
Krytyk filmowy, historyk kina i juror zakopiańskiego przeglądu Jerzy Armata, powiedział PAP, że do konkursu nadesłano filmy, które dotyczą sztuk pięknych, literatury, muzyki, filmu i teatru. Są to filmy fabularne, dokumentalne, reportaże czy animacje.
"Chcielibyśmy, żeby filmy był różnorodne, żeby pokazywały różne zjawiska artystyczne, trendy w sztuce. Cenne dla nas będą filmy realizowane na różne sposoby, te tradycyjne czy te bardziej awangardowe, bardziej eksperymentujące. Filmy mają być interesujące pod względem treści i formy" – powiedział PAP Armata.
W konkursie mogą wziąć udział profesjonaliści i amatorzy. Jurorzy obejrzą osiem pokazów konkursowych - łącznie 16 godzin projekcji.
"Sztuka jest niewymierna. To nie jest sport i decydują tutaj gusty jurorów, decyduje smak artystyczny. Wyniki konkursu zawsze będą wypadkową naszych gustów. Sztuka musi być bohaterem tych filmów" – wyjaśnił Armata.
W programie Przeglądu, oprócz filmów zgłoszonych do konkursu, publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w projekcji filmu Doroty Kobieli oraz Hugh Welchmana, nominowanego do Oscara "Twój Vincent".
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki zatytułowana "Salony Marcowe" prezentująca dzieła m.in. Tadeusza Brzozowskiego, Barbary Gawdzik – Brzozowskiej, Jerzego Nowosielskiego, Władysława Hasiora, Jerzego Panka i Jerzego Stajudy.
Pierwszy Zakopiański Przegląd Filmów o Sztuce odbył się w 1968 r. Początkowo wydarzenie odbywało się co roku, od 1976 roku co dwa lata aż do początku lat 90-tych ubiegłego wieku.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ pat/