Nagrody Grand Prix 2. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej otrzymali reżyser Krzysztof Zanussi i kompozytor Krzesimir Dębski.
W kategorii film dokumentalny Statuetki Zamość Perła Renesansu powędrowały do dwóch twórców: Michała Bielawskiego za "Mundial gra o wszystko" oraz Zdzisława Cozaca za "Miasto zatopionych bogów".
Za najlepszy reportaż zakończonego już festiwalu uznano "Oblicza naszej i waszej wolności" Edyty Maksymowicz.
"Mundial gra o wszystko" opowiada o występie polskiej reprezentacji w piłce nożnej na Mistrzostwach Świata w 1982 r. Kiedy najlepsi piłkarze świata rywalizowali na boiskach Hiszpanii, w Polsce trwał stan wojenny. Film mówi o sporcie, który przenika się z polityką przez co zwykła rywalizacja na stadionie zmienia się w coś znacznie poważniejszego.
Anna Kwiatkowska z TVP: "Podczas kolejnego festiwalu chcielibyśmy, żeby nasza impreza stała się wydarzeniem międzynarodowym i pragniemy zaprosić twórców z zagranicy".
"Miasto zatopionych bogów" to zaś rekonstrukcja dziejów wczesnośredniowiecznego grodu Wolin – jednego z najważniejszych ośrodków handlowych w północnej Europie w IX-XI w., gdzie mieszkali Słowianie i Wikingowie, a osada utrzymywała kontakty nawet z krajami orientu. Po latach świetności miasto uległo zniszczeniu, a okoliczności jego zagłady do dziś nie są do końca jasne. Korzystając z badań archeologicznych i prac historyków Cozac przeniósł na ekran dzieje grodu, życie codzienne i wierzenia jego mieszkańców oraz hipotezy dotyczące jego losów.
"Oblicza naszej i waszej wolności" to opowieść o niezwykłej kolekcji zdjęć z czasów powstania styczniowego - powstałych z inicjatywy tłumiącego na ziemiach litewskich zryw gen. Michaiła Murawiowa - i losach ludzi na nich ukazanych. Na 800 fotografiach, które znajdują się dziś w Wilnie, uwieczniono zarówno rosyjskich katów, jak i ich polskie i litewskie ofiary. Unikatowa kolekcja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Za szczególne zasługi dla kinematografii historycznej uhonorowano reżysera Krzysztofa Zanussiego oraz kompozytora muzyki filmowej, jazzmana Krzesimira Dębskiego. Zanussi to twórca m.in. "Cwału", "Z dalekiego kraju", czy "Brata naszego Boga". Dębski stworzył muzykę m.in. do "Ogniem i mieczem", "Starej baśni", czy "1920 bitwy warszawskiej".
W dniach 13-16 sierpnia br. Zamość już po raz drugi był stolicą filmu historycznego. Z okazji festiwalu do tego ważnego w historii Polski miasta zjechali twórcy, dziennikarze, historycy i miłośnicy przeszłości z całego kraju. Pokazom filmów dokumentalnych i fabularnych towarzyszyły dyskusje z reżyserami oraz rekonstrukcje historyczne m.in. walk z czasów I wojny światowej i kozackiego obozowiska.
"Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Zamościa i turystów z których wielu odwiedziło miasto właśnie ze względu na to wydarzenie. Druga edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego +Spotkania z historią+ pokazała, że jest to impreza, która wpisała się już na stałe w krajobraz miasta i na pewno za rok festiwal znów zagości w Zamościu" – poinformowała Anna Kwiatkowska z TVP.
"Podczas kolejnego festiwalu chcielibyśmy, żeby nasza impreza stała się wydarzeniem międzynarodowym i pragniemy zaprosić twórców z zagranicy" – dodała Kwiatkowska. "Specjalne podziękowania należą się władzom miasta, które z ogromnym zaangażowaniem pracowały nad organizacją festiwalu" – podkreśliła.
Festiwal zorganizowali: Telewizja Polska, Centrum Kultury "Stylowy" i Miasto Zamość.
Wsród patronów medialnych imprezy był portal www.dzieje.pl - wspólne przedsięwzięcie Polskiej Agencji Prasowej i Muzeum Historii Polski. (PAP)
kf/ rda/