Kultura i sztuka po 1989 roku

19.09.2015 aktualizacja 18.07.2016

Zmarł reżyser Marcin Wrona

Reżyser Marcin Wrona Fot.PAP/Andrzej Rybczyński Reżyser Marcin Wrona Fot.PAP/Andrzej Rybczyński

Organizatorzy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni poinformowali, że w nocy z piątku na sobotę zmarł nagle Marcin Wrona, reżyser filmu „Demon”, pokazanego w konkursie głównym festiwalu.

"Jako organizatorzy festiwalu, a zarazem przyjaciele Marcina, jesteśmy głęboko poruszeni i zasmuceni Jego odejściem. Składamy wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Najbliższym" - napisali organizatorzy w komunikacie. Poinformowali, że w związku ze zgonem reżysera, planowane na sobotni wieczór wręczenie festiwalowych nagród "odbędzie się w wersji skróconej i z pełnym poszanowaniem pamięci po Marcinie".

Na konferencji prasowej w sobotę przed południem dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk poinformował, że Wrona "zmarł nagle w piątek w nocy".

Oleszczyk przekazał dziennikarzom prośbę od rodziny artysty. "Formą okazania szacunku dla Marcina jest niewyrażanie spekulacji na temat tego, co się stało, tylko cierpliwe oczekiwanie na fakty. Myślę, że to jest forma okazania szacunku Marcinowi Wronie i bardzo o to prosimy" - powiedział Oleszczyk.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz mówiła na konferencji: "Wczoraj w nocy odszedł fantastyczny młody reżyser (…). Postanowiliśmy się z państwem spotkać, żeby po pierwsze o tym zawiadomić, po drugie, poprosić was o (…) szacunek dla tego, co się stało, dla tej smutnej, tragicznej informacji. Poprosić, żeby nie budować wokół tej informacji nieprawdziwych wyobrażeń".

"To jest prośba nie tylko nasza, to jest też prośba rodziny" - zaznaczyła Odorowicz.

"Okoliczności tej tragedii wyjaśnia policja. W momencie, kiedy będą znane okoliczności, będą się wypowiadały stosowne służby" - powiedziała szefowa PISF. "Jest nam po prostu straszliwie smutno. To naprawdę nieoczekiwane odejście świetnego, fantastycznego, utalentowanego reżysera" - dodała Odorowicz.

Rzecznik gdyńskiej policji Michał Rusak w rozmowie z PAP potwierdził, że w jednym z gdyńskich hoteli w sobotę nad ranem znaleziono ciało 42-letniego mężczyzny. Rzecznik podkreślił, że policję zawiadomiła ok. godz. 5:30 żona zmarłego.

Rusak zaznaczył, że powód śmierci nie jest znany, ale policja wstępnie wykluczyła, by przyczynił się do niej ktoś trzeci. „Ciało zostało przewiezione do zakładu medycyny sądowej, gdzie w poniedziałek lub wtorek przeprowadzona zostanie sekcja zwłok” – powiedział PAP Rusak. Dodał, że policja i prokuratura zakończyły już czynności w hotelu; funkcjonariusze nie przesłuchali jeszcze żony zmarłego.

Marcin Wrona urodził się 25 marca 1973 r. w Tarnowie. Absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Oprócz „Demona" wyreżyserował filmy „Moja krew" (2009, z Erykiem Lubosem w obsadzie) i „Chrzest" (2010, w obsadzie Wojciech Zieliński, Tomasz Schuchardt, Natalia Rybicka i Adam Woronowicz).

40. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni trwa od poniedziałku, zakończy się w sobotę wieczorem. (PAP)

jp/ aks/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL